Důvodem k ukončení závislosti na cigaretách není dnes jen zdraví, ale i finance
Většina kuřáků užívá tabák pravidelně, protože jsou závislí na nikotinu. Závislost se vyznačuje nutkavým vyhledáváním a užíváním drogy, a to i tváří v tvář negativním zdravotním důsledkům. Většina kuřáků by ráda přestala kouřit a každý rok se přibližně polovina z nich přestat kouřit pokusí. Přesto se to podaří jen asi 6 % kuřáků, uvádí server Nida.
Přechodný nárůst endorfinů v mozku způsobuje při podání nikotinu mírnou, krátkou euforii. Tento nával je mnohem kratší než opojení spojené s jinými drogami. Stejně jako jiné drogy, i nikotin zvyšuje hladinu neurotransmiteru dopaminu. U mnoha uživatelů tabáku nakonec vedou dlouhodobé změny v mozku k závislosti. Abstinenční příznaky při nekouření odrazují většinu kuřáků od předsevzetí přestat kouřit.
K závislosti na nikotinu přispívají jeho farmakokinetické vlastnosti neboli způsob, jakým je v těle zpracováván. Když se cigaretový kouř dostane do plic, nikotin se rychle vstřebává v krvi a rychle se dostává do mozku, takže hladina nikotinu dosáhne vrcholu do 10 sekund po vdechnutí. Akutní účinky nikotinu však také rychle odeznívají. Tento rychlý cyklus způsobuje, že kuřák musí pokračovat v dávkování, aby si udržel příjemné účinky a zabránil abstinenčním příznakům.
Foto: geralt/Pixabay
Příliš dlouhá absence nikotinu může u pravidelného uživatele vyvolat podrážděnost, deprese, úzkost, poruchy kognitivních funkcí a pozornosti, poruchy spánku a zvýšenou chuť k jídlu. Tyto abstinenční příznaky mohou začít během několika hodin po poslední cigaretě a rychle „přinutí“ kuřáka zpět k zapálení si cigarety.
Prvním krokem při odhodlání přestat kouřit je uvědomění si, že abstinenční příznaky vyvrcholí během několika dnů po poslední vykouřené cigaretě a obvykle odezní během několika týdnů. U některých lidí však mohou příznaky přetrvávat i několik měsíců a mnoho studií potvrdilo, že závažnost abstinenčních příznaků je často ovlivněna geny člověka.
Dalším krokem k ukončení kouření je uvědomění si holého faktu, že dlouhodobé kouření je spojeno s velkými zdravotními riziky, jako jsou rakovina plic, jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky a dalších orgánů. Následuje onemocnění srdce a cév a jejich důsledků. Neméně podstatné jsou logická onemocnění plic – chronický záněte průdušek a rozedma plic. Kuřáci jsou také mnohem více vystaveni riziku cukrovky.
Dalším významným důvodem pro ukončení kouření jsou bezesporu finance. Zvláště aktuální je tento faktor právě v současné době, kdy rostou nejen ceny cigaret, ale zvyšovány jsou veškeré náklady na život. Jak všichni zajisté vnímáme, rostou dramaticky ceny energií, potravin nebo třeba pohonných hmot.
Přesto, že pro mnoho kuřáků je kouření rituálem, o který se nechtějí připravit, je dobré o ukončení kouření začít vážně uvažovat. Kromě klinických terapií, existují také možnosti léčby nikotinem, jako jsou žvýkačky, náplasti a inhalátory a další léky schválené pro léčbu závislosti na nikotinu. Přechodným řešením může být také používání elektronických cigaret. Nejdůležitějším faktorem ale vždy zůstane pevné odhodlání a vůle.
Zdroj: nida.nih.gov