Jedinečný nález skýtající 500 let staré lidské páteře navlečené na kůlech. Objev učinili archeologové v Peru
Archeologové našli téměř 200 lidských páteří v Peru navlečených na kůlech. Pocházejí z období konce říše Inků a počátku evropské kolonizace v letech 1450 až 1650 našeho letopočtu, uvedl server CTV News.
Objevy učinil mezinárodní tým archeologů na jižním pobřeží Peru v údolí zvaném Chincha a většina z nich se nacházela ve velkých, propracovaných domorodých hrobech, kterých jsou v regionu roztroušeny stovky. Nalezli v této oblasti 192 obratlů na kůlech, přičemž každý kůl zřejmě obsahoval pozůstatky jednotlivých jedinců, dospělých i mladých.
Údolí Chincha bylo v letech 1000 až 1400 n. l. místem království Chincha, které navázalo spojenectví s říší Inků a nakonec se do ní začlenilo. Příchod Evropanů však region zdevastoval a počet obyvatel katastrofálně poklesl z více než 30 000 obyvatel na 979 mezi lety 1533 a 1583.
Human Spines Threaded Onto Posts Found at 500-Year-Old Burial Site in Peru https://t.co/daUQqde2b1 pic.twitter.com/NxjEF73kjb
— Gizmodo (@Gizmodo) February 2, 2022
„Drancování domorodých hrobů bylo v koloniálním období v celém údolí Chincha velmi rozšířené,“ tvrdí hlavní autor studie o tomto nálezu archeolog Jacob L. Bongers, který se již dříve zabýval výzkumem drancování hrobů v regionu. „Cílem rabování bylo především hrobové zboží ze zlata a stříbra,“ vysvětluje Bongers.
Vědci předpokládají, že připevnění obratlů na kůly mohlo být způsobem, jak napravit škody způsobené rabováním.“Tyto obratle na kůlech byly pravděpodobně vyrobeny za účelem rekonstrukce mrtvých v reakci na vykrádání hrobů,“ uvedl Bongers. „Naše zjištění naznačují, že představují přímou, ritualizovanou a domorodou reakci na evropský kolonialismus,“ míní Bongers a dodává, že takové zacházení s lidskými ostatky nebylo v regionu dosud nikdy zdokumentováno.
Zdroj: ctvnews.ca