Nová studie ukazuje, že používání mechanických nástrojů zlepšuje naše jazykové schopnosti
Studie ukázala, že obě dovednosti jsou závislé na stejných neurologických zdrojích, které se nacházejí ve stejné oblasti mozku. Časté používání nástrojů prý zlepšuje naši schopnost porozumět skladbě složitých vět a naopak, píše server sciencedaily.com.
Naše schopnost porozumět skladbě složitých vět je jednou z nejobtížnějších jazykových dovedností. Už v roce 2019 data odhalila souvislost mezi zdatností v používání nástrojů a schopností utvářet složitější větné útvary.
Taktéž obor zvaný Paleo-neurobiologie ukázal, že oblasti mozku spojené s jazykem se u našich předků zvětšily právě v období technologického rozmachu, kdy se rozšířilo používání nástrojů.
Manier des #outils mécaniques améliorerait notre #syntaxe ??⚒️
— Inserm (@Inserm) November 12, 2021
Les résultats de cette #étude @ScienceMagazine pourraient être exploités pour soutenir la #rééducation de #patients ayant perdu une partie de leurs compétences #langagières
?https://t.co/zj1hqbFvn8 pic.twitter.com/f9OCOhhHyi
Při zvažování těchto dostupných údajů se výzkumný tým nemohl ubránit otázkám: Co když se používání určitých nástrojů, které zahrnují složité pohyby, opírá o stejné mozkové zdroje jako ty, které se mobilizují při složitých jazykových funkcích? Vzhledem k tomu, že tyto dva typy dovedností využívají stejné mozkové zdroje, je možné trénovat jednu z nich za účelem zlepšení druhé? Zlepšuje motorický trénink pomocí mechanických kleští porozumění složitým větám?
Nová studie, publikovaná již v listopadu v časopisu Science a tvořená ve spolupráci několika evropských univerzit, na tyto otázky odpověděla kladně. Tato zjištění by tak mohla být použita v klinické praxi na podporu rehabilitace pacientů, kteří ztratili část svých jazykových schopností.
Vědci nyní přemýšlejí o tom, jak vše co nejlépe aplikovat do praxe.
,,V současné době navrhujeme protokoly, které by mohly být zavedeny na podporu rehabilitace a obnovy jazykových schopností pacientů s relativně zachovalými motorickými schopnostmi, jako jsou mladí lidé s vývojovými poruchami jazyka. Kromě inovativních aplikací nám tyto poznatky také umožňují nahlédnout do toho, jak se jazyk vyvíjel v průběhu historie. Když naši předkové začali vyvíjet a používat nástroje, tato dovednost hluboce změnila mozek a kladla na něj požadavky, které mohly vést ke vzniku určitých funkcí, jako je kupříkladu složitější skladba věty“ říká Claudio Brozzoli, jeden z členů výzkumného týmu.
Zdroj: sciencedaily.com