Zvuk může pomoci poškozeným korálům zotavit se. Vědci provedli test s reproduktory

Zvuk ze zdravého, prosperujícího útesu by podle nového výzkumu mohl pomoci „opravit“ poškozené korály. Vědci dospěli k závěru, že zvuky lákají larvy korálů. Larvy se usazují na poškozených útesech, kde byly umístěny podvodní reproduktory až sedmkrát rychleji. To je řešení, jak vrátit život na poškozené korálové útesy, píše portál NU.

Vědci pracující pro americké Panenské ostrovy v Karibiku umístili podvodní reproduktory na tři útesy u ostrova Saint John. Na jednom z těchto korálových útesů pustili zvuky zdravého ekosystému. Zvuk zdravého korálového útesu může znít jako klikání a cvakání.

Pak se zaměřili, kolik larev korálů se usadilo na útesech do vzdálenosti 30 metrů od reproduktorů. Zjistilo se, že se usadily až sedmkrát rychleji na poškozených útesech, kde bylo slyšet zvuky ze zdravého útesu. Čím větší byla vzdálenost od reproduktorů, tím méně larev korálů se uhnízdilo.

Cílem tohoto výzkumu je zjistit, zda je možné navrátit život zpět do poničených korálových útesů. Pokud by reproduktory zůstaly po určitou dobu pod hladinou, mohlo by to na útesy přilákat nejen korálové larvy, ale také ryby. Výzkum je však teprve v začátcích a má před sebou ještě kus práce.

Například je třeba zjistit, zda ostatní druhy korálů reagují stejným způsobem a zda korály rostou i poté, co se larvy usadí. Důležité je také zohlednit všechny ostatní faktory, před plným využíváním tohoto výzkumu v praxi. Je potřeba přemýšlet nad tím, zda korálové larvy na daném útesu přežijí a budou schopny zde obnovit zdravý ekosystém v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: NU