Zpráva EU: Doporučení udělat si zásoby potravin. Bude zásadních 72 hodin
Poradce Ursuly von der Leyenové a bývalý finský prezident Sauli Niinisto apelují formou vydané zprávy na občany EU, aby se připravili na možné krizové situace. Války, pandemie, kybernetické útoky, terorismus, extrémní počasí, to vše jsou hrozby, které se v dnešním světě bohužel stávají realitou. Doporučují mít doma zásoby jídla, vody a základních potřeb na alespoň 72 hodin, tedy na tři dny potenciální krize, které mohou být pro přežití rozhodující.
Poradce předsedkyně Evropské komise zdůrazňuje, že by obyvatelé EU měli být proaktivní vůči potenciálním hrozbám. Poslední roky nám ukázaly, že mohou přijít opravdu různé krize – COVID-19, nebo válka na Ukrajině. Je proto nezbytně důležité se na případné hrozby připravit a nepodcenit je. Takové události totiž dokáží narušit běžný chod našich životů a v krizové situace se můžeme spoléhat pouze sami na sebe. Očekávat okamžitou a dostatečnou pomoc od státu ve chvíli, kdy se stane nečekaná krizová situace, nemusí být účinné. První dny krize jsou nejnáročnější a proto je moudré se na ně s předstihem připravit. Štěstí totiž přeje připraveným.
Jak by se měly domácnosti na krizové situace připravit?
Sauli Niinisto uvádí, že v případě krizové situace by měla mít každá domácnost v EU k dispozici zásoby jídla a vody na 72 hodin. Vhodné jsou trvanlivé potraviny jako jsou sušenky, konzervy a plechovky. Důležitá je také balená voda. Ti z vás, kteří pravidelně užíváte léky, nezapomeňte na dostatečnou zásobu. To platí i pro běžná léčiva a zdravotnické přípravky jako jsou: léky na bolest, dezinfekce, obvazy, nebo léky na snížení horečky. Svítilna, rádio na baterie, powerbanka a náhradní baterky, bez toho se vaše domácnost v krizi neobejde.

Rusko jako vážná hrozba
Ačkoliv zpráva nezmiňuje Rusko jako jedinou hrozbu, jeho agrese a válka na Ukrajině napovídá, že může být rizikem pro bezpečnost Evropy. „Nemáme jasný plán, co bude EU dělat v případě ozbrojené agrese proti nějakému členskému státu,“ uvádí se ve zprávě. Je na místě, aby byly státy EU připraveny na možný konflikt. Zároveň je potřeba, aby byly schopny se ubránit.
Zpráva, kterou Niinisto předložil Ursule von der Leyenové, má 165 stran a obsahuje mimo jiné i návrh, aby bylo 20 % rozpočtu EU vyčleněno na bezpečnost a připravenost před potenciální krizí. Zároveň apeluje na lepší a důkladnější sdílení zpravodajských informací mezi členskými státy. Pouze společným úsilím a koordinací může EU čelit současným hrozbám.
Evakuační zavazadlo
Během mimořádných událostí může nastat situace, kdy bude nutné opustit domov a přemístit se tam, kde je bezpečněji. Válka, přírodní katastrofy, průmyslové havárie nebo teroristický útok – na to vše je potřeba být připravený. Pro tyto momenty je dobré mít evakuační zavazadlo, které bude obsahovat všechny potřebné věci k přežití. Skvěle vám poslouží např. batoh, cestovní taška, nebo kufr.

Evakuační zavazadlo by mělo obsahovat doklady, peníze a nejnutnější cennosti. Nezapomeňte také na léky, základní hygienické potřeby a náhradní oblečení. Voda, trvanlivé potraviny, to vše se bude hodit. I zde platí, že je dobré mít připravené rádio s bateriemi, baterku a powerbanku s nabíječkou. Pro různé případy se také může hodit nůž, šitíčko a zapalovač.
Před opuštěním bytu myslete také na to, že je potřeba vypnout elektrické spotřebiče, uzavřít vodu a plyn. Pokud je to možné, raději o nutnosti evakuace informujte své sousedy a blízké.
Během evakuace platí, že byste měli dodržovat pokyny úřadů a pravidelně sledovat informace v médiích. I přesto, že je to v těchto chvílích složité, zachovejte klid a snažte se jednat racionálně. Pamatujte, že připravenost je v těchto momentech zásadní a může vám zachránit život.