Vyprošťovací Hercules. Silák schopný vytáhnout z bahna i zapadlý tank Abrams

Vozidlo M88A2 Hercules je primárně určeno pro vyprošťování a údržbu vozidel a tanků o hmotnosti až 70 tun. Téměř jako jediné dokáže bez problémů táhnout z bahna všechny typy západních tanků včetně Abramsů, píše server Army Technology.

M88A2 Hercules je pokročilou variantou obrněného vozidla M88. Pohání ho vzduchem chlazený vznětový motor Continental AVDS-1790-8CR, V12 se dvěma turbodmychadly a výkonem 1 050 koní. Posádku tvoří tři osoby. M88A2 Hercules je o něco větší než jeho předchůdci, má rozměry 8,6 × 3,7 × 3,2 m oproti 8,3 × 3,4 × 3,2 m. Má také nižší maximální rychlost 48 km/h a výrazně nižší dojezd na silnici 322 km oproti 450 km. Došlo ale ke zlepšení brzd a řízení. M88A2 Hercules má vylepšenou pancéřovou ochranu včetně pancéřových pásů a nášlapných pancéřových panelů, které oba předchozí modely postrádají. Herculesy jsou vybaveny jadernou, biologickou a chemickou (NBC) ochranou a generátorem kouřové clony.

Klíčovou vlastností M88A2 Hercules je oproti jeho předchůdci zejména vylepšený brzdový zesilovač, který je potřebný k vlečení tanků Abrams M1A2. Vozidlo má zvýšený výkon motoru, vylepšený elektrický systém, modernizovaný hydraulický systém a jeřábový výložník. Ten dokáže zvednout až 38 tun. Výzbroj tvoří kulomet M2 Browning ráže 12,7 × 99 mm.

Záběry vyprošťovacího vozidla M88 A2 Hercules působícího společně s vojáky ukrajinské armády se objevily na sociálních sítích, ale je také možné, že video bylo natočeno během ukrajinského vojenského cvičení v některé z evropských zemí, píše server Mil. Každopádně se Herculesy na Ukrajinu brzy dostanou, americký prezident Joe Biden na konci ledna oznámil, že osm strojů bude Ukrajině dodáno v dalším balíku vojenské pomoci.

Je třeba poznamenat, že Spojené státy objednaly výrobu M88A2 Hercules pro Polsko v prosinci loňského roku. Ozbrojené síly Polska by měly obdržet celkem 38 obrněných vyprošťovacích vozidel M88A2 Hercules.

Zdroje: mil.in.ua, army.technology.com