Vrtulník Mi-8 v ukrajinské verzi. Střely S-8, vzadu kulomet a z trupu visí přívěšek pro štěstí

Kdo by neznal vrtulník Mi-8, který má ve výzbroji mnoho letectev světa včetně toho českého. Ukrajinci ho využívají v boji proti Rusům, ale válečná praxe si na něm vynutila několik změn. Vrtulník v úpravě, jaká je vidět na videu na twitterovém kanále OSINTTechnical, má poměrně zvláštní úpravu.

Vrtulník Mil Mi-8, v kódu NATO nese název Hip, je jedním z nejrozšířenějších vrtulníků, kterých bylo od roku 1961 vyrobeno více než 7 300 kusů. Vyvíjen byl od počátku 50. let jako náhrada za předchozí typ Mi-4. Sériová výroba byla zahájena koncem roku 1965. Drak vrtulníku je klasické konstrukce ze slitin lehkých kovů. V boji osvědčený stroj je robustní a spolehlivý a mnoho z nich se stále široce používá. Vrtulníky Mi-8 a jejich vylepšená varianta Mi-17 nadále tvoří páteř bojového dopravního letectva ruské armády a slouží také u více než 70 dalších letectev po celém světě včetně ukrajinského.

Na záběrech je vidět stroj Mi-8MT, který se chystá ke startu. Ve výzbroji má v raketnicích neřízené střely S 8 ráže 80mm. Ty jsou u tohoto typu vrtulníků běžně používány k ničení pozemních cílů. Co už neobvyklé, je zadní vyřezaný otvor a v něm umístěný kulomet. A visící přívěšek pro štěstí na zadní části trupu asi nepotřebuje komentář.

Kolik vrtulníků tohoto typu mají ukrajinské vzdušné síly k dispozici není jasné, před válkou to bylo patnáct strojů. Česká republika dodala Ukrajině vrtulníky typu Mi – 24. Česká armáda dodávky vrtulníků nikdy veřejně nekomentovala, přesný počet dodaných strojů je tak nejasný.

Zdroje: army.cz, military-today.com