Vrak ruské smrtící rakety vzduch-vzduch nahání hrůzu. Moderní zbraň váží přes tunu

Trosky zřejmě ruské rakety vzduch-vzduch velmi dlouhého doletu R-37M poukazují na použití tohoto typu proti ukrajinským vojenským letounům, aniž by vstoupily do jejich zóny protivzdušné obrany.

R-37M, známá v NATO jako AA-13 Axehead, je moderní střela vzduch-vzduch s doletem 230 kilometrů. Jedná se o střelu dlouhého doletu určenou k ničení různých vzdušných cílů (letoun, řízená střela, vrtulník), přičemž odpalovací platforma zůstává mimo dosah stíhaček nebo jednotek protivzdušné obrany, které by mohly cíl chránit.

Naváděcí systém střely R-37M je inerciální s rádiovou korekcí a aktivním radarovým naváděním, které se aktivuje na konci dráhy letu střely. Jako pohonný systém je použit dvourežimový motor na tuhá paliva. Jako výbušné zařízení se používají radarové aktivní bezkontaktní a kontaktní senzory cíle. Vojenskou část rakety tvoří tříštivo-trhavá výbušnina.

Střela o hmotnosti 1 124 kg má podobné rozměry jako R-33 (1 078 kg), ale díky dvoupulznímu raketovému motoru na tuhé palivo a optimalizovanému profilu letu dosahuje téměř dvojnásobného doletu.

Střely vzduch-vzduch R-37M, které nesou stíhačky Su-35S Flanker-E a MiG-31BM Foxhound-C, se staly skutečnou výzvou pro ukrajinské piloty stíhaček.

Zdroj: redakce; Defence Blog