Vlak plný ruského vybavení míří na Ukrajinu. Záběry ukazují široký průřez ruskou vojenskou technikou

Na internet se dostalo video, které ukazuje transport různých strojů patřících armádě Ruské federace, jak míří na Ukrajinu. Za pozornost stojí jeden detail – vozidla jsou označena novým rozpoznávacím symbolem, který nahradil dříve používané „Z“. Je to již poněkolikáté, co Rusové nové označení ukázali, píše portál TechWP.

Rusové na sociálních sítích opakovaně zveřejnili záběry, na nichž jsou vidět postupné transporty tanků a dalších obrněných vozidel na frontu. Obvykle však vlaky převážející zbraně vezly více než tucet strojů – tak tomu bylo v případě stárnoucích T-62 vyslaných do boje letos v březnu, ale také u četných transportů nejnovějších T-90M Proriv.

Nyní Ruská federace plánuje „zaplavit“ Ukrajinu další dodávkou vojenských strojů – nejnovější várka podpory se od ostatních liší z několika důvodů. Především jsou ve vlaku k vidění nejrůznější stroje – nákladní automobily, menší obrněná vozidla, zdravotnické vozidlo, tank, ale také technické vybavení pro stavbu mostů. Jedná se o široký průřez ruskou vojenskou technikou.

Významný je také počet přepravovaných vozidel. Na záběrech je vidět nejméně 35 vozidel různého určení. Posledním důležitým detailem je jejich označení. Na každém z nich se objevil nový symbol, který byl v řadách Ruské federace poprvé spatřen na začátku května letošního roku. Řeč je o znaku přeškrtnutého kosočtverce, který nahradil dříve používané písmeno „Z“ na technice zapojené do konfliktu s Ukrajinou. Kumulace různých strojů se stejným novým označením může naznačovat plány na využití techniky v koordinované akci, tedy například k provedení masivní ofenzivy.

Obrovská zásilka směřující na Ukrajinu

Ze všech strojů směřujících na Ukrajinu z ruského města Jefriemov (Tulská oblast), kde byl vlak spatřen, je pozoruhodné, že na záběrech je vidět pouze jeden tank. Jedná se o T-62M, což je vylepšený model vzhledem k jeho prototypu (T-62) s vylepšeným pancéřováním. To je dáno přídavným pancířem vyrobeným z kompozitů a umístěným v přední části korby a věže.

T-62M měl také nové pásy, které si výrobce vypůjčil z T-72. V kombinaci s novou pohonnou jednotkou o výkonu 600 koní měly zvýšit pohyblivost konstrukce, ale kvůli vylepšenému pancéřování tanku se zvýšila i jeho hmotnost, takže modernizovaný T-62M v tomto ohledu nijak nevybočoval ze základní verze T-62. Na rozdíl od T-62M se však jeho hmotnost zvýšila.

Dalšími stroji viditelnými ve vlaku byla řada nákladních automobilů, včetně Uralu-4320. Jedná se o víceúčelové konstrukce, které slouží k přepravě až 30 osob nebo nákladu o hmotnosti do 5 t. V případě Uralu-4320 se jedná o víceúčelový nákladní automobil. Absence značného počtu tanků a techniky určené primárně k útoku na nepřítele a přítomnost technického vybavení (včetně vybavení pro stavbu mostů) může vyvolávat podezření, že Rusové plánovali nasazení pěchoty na frontě a přípravu příslušné infrastruktury pro zahájení operací.

Zdroj: TechWP