Dobývání Měsíce nebude procházka růžovým sadem. Snímky NASA ukazují hrůzu

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter monitoruje měsíční povrch už dvanáct let. S blížícím se termínem pilotovaných etap mise Artemis se stává důležitým průzkumníkem. Pokud vše půjde podle plánu, již v roce 2025 se na stříbrné zeměkouli objeví lidé a začne výstavba stálé lunární základny. Jedna potenciální lokalita však nevypadá přívětivě, jak píše server Space. Jak vypadá masiv Malapert?

Dne 3. března měla sonda Lunar Reconnaissance Orbiter možnost prohlédnout si oblast kolem jižního pólu Měsíce. Pořídila také několik velmi zajímavých snímků nehostinného masivu Malapert. Z výšky 170 km nad kráterem Shackleton měla možnost pořídit snímky vrcholu, který je jedním z kandidátů na místo přistání pro misi Artemis 3 a umístění stálé měsíční základny. Kam chce NASA poslat lidi?

Jak vypadá měsíční vrchol Malapert?

Snímky pořízené lunární sondou sdílí NASA a Arizonská státní univerzita na blogu dokumentujícím její činnost. Na těch nejnovějších je vidět vrchol Malapert, který byl označen za jedno ze 13 vhodných míst pro budoucí lunární základnu.

Jedná se o oblast o průměru 25 km, která připomíná nehostinnou pustou zemi. To není překvapivé, protože právě takové podmínky lze očekávat na jižní polokouli Měsíce. Je to kalná země, jejíž přírodní bohatství se redukuje na měsíční led. Širší panorama oblasti kolem masivu však potvrzuje, že nabízí podmínky hodné extrémního táboření.

Proč by mohl být měsíční vrchol Malapert pro člověka příliš extrémní?

Rozsáhlý vrchol se nachází v nadmořské výšce 5 000 metrů a topografie oblasti není optimistická. Úplné panorama zobrazující kontext potenciální přistávací oblasti na vrcholu Malapert vypadá takto:

Jakákoli cesta nahoru nebo dolů nebude procházkou, ale výškovou rallye. Pro srovnání, pětitisícovkami na Zemi jsou Kilimandžáro a Elbrus a výstup na ně i dolů je výkon. Zde však mohou odvážlivci počítat se slabší gravitací, kyslíkem a podobnými radovánkami. S vyhlídkou na trvalý pobyt člověka na Měsíci se může ukázat, že základní tábor na vrcholu masivu Malapert je spíše vězením než vhodným výchozím bodem pro další průzkum.

Zdroj: redakce, space.com