Video: Senzační záběry ukazují, jak se raketa Falcon 9 při návratu k Zemi rozpadá nad Mexikem

Horní stupeň rakety společnosti SpaceX minulý týden shořel v zemské atmosféře, když se vracel k Zemi po pěti letech ve vesmíru, napsal Daily Mail.

Některé záběry natočené nad mexickým městem Cabo San Lucas ukazují raketu s malými hořícími kousky odlétajícími různými směry. Horní stupeň byl součástí rakety Falcon 9, která vynesla do vesmíru před pěti lety satelit Echostar 23.

Záběry vznikly minulou sobotu a zdá se, že celá horní část se rozpadla v atmosféře a žádná nespadla na Zemi. Stupně raket většinou shoří v zemské atmosféře, když se vrátí dny, týdny nebo dokonce roky od startu. Společnost Aerospace Corporation, která sleduje návraty satelitů a dalších vesmírných objektů, potvrdila, že to byl horní stupeň Falcon 9 vypuštěný před pěti lety.

Pro pozorovatele oblohy to byl neobvyklý zážitek, přestože raketa byla vidět na obloze pouhou minutu, protože se blížila k Zemi rychlostí 28 000 kilometrů za hodinu. Svědci uvedli, že viděli, jak se různé části oddělují od jasné hlavní hmoty a hoří.

Satelit Echostar 23 raketa vypustila na oběžnou dráhu ve výšce 35 000 kilometrů od zemského povrchu. Jeho cílem je „sedět nad rovníkem“ a poskytovat Brazílii vysílací, internetové a komunikační služby. Je stále funkční a potrvá minimálně další desetiletí, než jej nahradí jiný.

Společnost Elona Muska SpaceX postupně zvyšuje počet startů a letos chce poslat raketu do vesmíru každý týden. Z 52 plánovaných misí bude několik vesmírných letů s posádkou pro NASA a mise Axiom Space AX-1, která v březnu vynese první plně civilní posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Zdroj: Daily Mail