VIDEO: Američtí vojáci školí Ukrajince, jak používat zbraně vyslané Západem

Zdroje sdělily portálu CNN, že američtí vojáci v Polsku poskytovali Ukrajincům instrukce, jak používat zbraně, které Západ na Ukrajinu dodává.

Prezident Joe Biden v pondělí uvedl, že američtí vojáci umístění v Polsku „pomáhají s výcvikem ukrajinských jednotek“ v této zemi. Vojáci tam byli vysláni, aby pomohli posílit východní křídlo NATO uprostřed ruské invaze na Ukrajinu. Výcvik je dalším způsobem, jak USA pomáhají ukrajinské armádě a zároveň se snaží nezasahovat přímo do ruských sil, což by mohlo vyvolat širší válku.


Biden se během svého pobytu v Polsku od vojáků dozvěděl o tom, jak tamním Ukrajincům poskytují taktický výcvik se zbraněmi. „Mluvili jsme o pomoci při výcviku ukrajinských jednotek, které jsou v Polsku,“ řekl Biden v pondělí.


Zdroje CNN uvedly, že američtí vojáci sice skutečně poskytují Ukrajincům na vojenské základně v Polsku určitou instruktáž, ale nejedná se o „formalizovaný“ výcvik. Jedná se spíše o taktický výcvik, který probíhá v daném okamžiku. To zahrnuje ukázku ukrajinským vojákům, kteří si v Polsku vyzvedávají zásilky zbraní, jak používat některé vybavení, například protitankové střely Javelin, které Západ posílá ve velkém množství. Polsko se stalo ústředním tranzitním bodem pro dodávky zbraní na Ukrajinu.

Jen za poslední měsíc USA vyčlenily na bezpečnostní pomoc Ukrajině 1 miliardu dolarů (v přepočtu téměř 22,5 miliardy korun) a hodlají poskytnout ukrajinským ozbrojeným silám více než 9 000 ramenních protitankových zbraní, včetně Javelinů, téměř 7 000 ručních zbraní včetně kulometů a granátometů, 20 milionů nábojů a 100 ozbrojených bezpilotních letounů. „Jedná se o přímé transfery vybavení z našeho ministerstva obrany ukrajinské armádě, aby jí pomohly v boji proti této invazi,“ řekl Biden na začátku tohoto měsíce.


Ačkoli USA a NATO zatím vyloučily vyslání jakýchkoli vojáků na Ukrajinu, kromě taktického vojenského výcviku probíhá mezi americkými a ukrajinskými silami intenzivní sdílení zpravodajských informací, uvedla již dříve CNN.

Zdroj: CNN