Velký korálový útes zapsaný v UNESCO masivně bělá

Velký útes, který se táhne přes 2 300 km od severovýchodního pobřeží Austrálie, je největším korálovým systémem na světě a jedním z jeho biologicky nejrozmanitějších biotopů. K bělení dochází, když korály vystavené tepelnému stresu vyloučí řasy, které jim dodávají život a barvu, píše BBC.

Letecký průzkum tři sta dvaceti útesů – od cípu Austrálie až po město Bundaberg, ukázal, že po létě, kdy se zvýšily teploty moře, dochází u většiny zútesů k bělení.

K bělení dochází po celém světě

Rekordní globální teploty moře nedávno vyvolaly podobné bělení na severní polokouli a tento týden bylo bělení zaznamenáno také na nejjižněji položeném útesu na světě na ostrově Lord Howe, který rovněž leží v australských vodách.

Světové dědictví UNESCO v ohrožení

Velký bariérový útes je již více než 40 let zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO kvůli svému obrovskému významu, ale podle UNESCO je tato ikona vážně ohrožena oteplováním moří a znečištěním.

Podle nejnovější zprávy OSN o změně klimatu závisí výskyt budoucích masových blednutí na tom, jak rychle svět sníží emise.

Zdroj: BBC