Velká Británie otestovala laserovou zbraň DragonFire. Zasáhla cíl o velikosti mince na vzdálenost jednoho kilometru

Ve Velké Británii byl úspěšně proveden průlomový test laserové zbraně DragonFire, který představuje významný pokrok ve vojenských technologiích. Test, uskutečněný na střelnici Hebrides Range ve Skotsku, demonstroval schopnost zbraně přesně zasáhnout cíle, jako je mince v hodnotě jedné libry, z vzdálenosti jednoho kilometru. Zásah byl přesný.

Tento vývoj, podporovaný ministerstvem obrany, je chápán jako levná a efektivní alternativa k raketám pro sestřelování bezpilotních letounů a dalších vzdušných cílů, píše BBC.

Ministr obrany Grant Shapps zdůrazňuje potenciál technologie snížit závislost na drahé munici a omezit riziko vedlejších škod. Tato technologie je již brána v úvahu armádou a královským námořnictvem jako součást budoucích protivzdušných obranných kapacit. I když podobné systémy již byly instalovány na americké torpédoborce, aktuální konflikty ještě převážně upřednostňují rakety pro sestřelování bezpilotních letounů.

DragonFire se vyznačuje ekonomickou efektivitou, přičemž provozní náklady jsou značně nízké v porovnání s náklady na konvenční munici. Využívá intenzivní světelný paprsek k proražení cíle a může zasáhnout rychlostí světla, což z něj činí zbraň s přímou viditelností schopnou zaútočit na jakýkoli viditelný cíl v dosahu.

Vývoj této technologie je veden laboratoří Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) ve spolupráci s průmyslovými partnery, a jak uvádí výkonný ředitel SSTL Paul Hollinshead, nedávné testy představují obrovský krok vpřed v pochopení potenciálních možností a hrozeb spojených s laserem naváděnými energetickými zbraněmi.

Zdroj: BBC