Vědci se domnívají, že našli zdroj vzniku vody na Zemi. Objev by mohl pomoci odhadnout stáří Měsíce

Vědci možná konečně objevili odpověď na dlouholetou otázku o vzniku života na Zemi. Po desetiletí panoval konsenzus, že Země získala vodu z asteroidů nebo možná ze srážky, která vedla ke vzniku Měsíce. Při zkoumání měsíčních hornin však vědci objevili něco jiného, informuje web Interesting Engineering.

Podle studie se větší množství vody na Zemi buďto objevilo hned na začátku existence planety, nebo bylo v minulosti dodáno nějakým objektem. To je obrovský krok vpřed v historii vývoje naší planety a následně i předpokladů pro život, jak ho známe. Zároveň to však výrazně posouvá odhady stáří Měsíce.

Zkoumání dávného apokalyptického dopadu

Je vědecky prokázáno, že soustava Země-Měsíc vznikla v důsledku jediného nárazu dvou obrovských těles v počátcích sluneční soustavy. To je důvod, proč je historie Měsíce spojena s historií Země. Na rozdíl od Země však Měsíc nezažívá pohyby tektonických desek ani zvětrávání, což znamená, že miliardy let staré stopy po dávných událostech ve sluneční soustavě nebyly vymazány a pohřbeny. Přestože zhruba 70 % povrchu Země leží pod vodou, je náš svět ve srovnání s ostatními tělesy sluneční soustavy docela suchý.

Měsíc je samozřejmě sušší, a proto dlouhou dobu panoval vědecký konsenzus, že nedostatek vody v soustavě Země-Měsíc je důsledkem této původní srážky a v jejím důsledku bylo do vesmíru doslova vymrštěno velké množství vody.

Zkoumání izotropního složení měsíčních hornin týmem vědců z laboratoře Lawrence Livermore National zjistilo, že tělesa s rolí v dávném střetu nebyla před jeho uskutečněním bohatá na vodu.

„Země se buď narodila s vodou, kterou máme, nebo do nás narazilo něco, co bylo čistou H2O a nic moc dalšího v ní nebylo,“ vysvětluje ve svém prohlášení Greg Brennecka, kosmochemik a spoluautor této nové studie. „Tato práce vylučuje meteority/asteroidy jako možný zdroj vody na Zemi a výrazně ukazuje na možnost, že Země měla vodu už při jejím vzniku.“

A to znamená víc než jen změnu zdroje srovnatelně hojného množství vody na Zemi, které vidíme dnes. Nová práce naznačuje, že obě velká tělesa, která se srazila a vytvořila Měsíc, musela pocházet z vnitřní sluneční soustavy. To také znamená, že k apokalyptickému nárazu nemohlo dojít před více než 4,45 miliardami let, což podstatně snižuje stáří Měsíce.

Zdroj: interestingengineering.com