Vědci oživili virus starý tisíce let. Ukrýval se ve zmrzlé půdě

Vědci z univerzity v Aix-Marseille ve Francii se rozhodli oživit a studovat viry, které zůstaly spící od prehistorických dob. K tomu použili vzorky odebrané z tzv. sibiřského permafrostu. Mezi nimi byl i virus starý 48 500 let, který je pravděpodobně nejstarším virem, který se dosud podařilo oživit, jak píše server New Scientist.

Odborníci z univerzity v Aix-Marseille vysvětlují, že tento typ výzkumu je potřebný, protože čelíme oteplování klimatu a tání tzv. permafrostu. Tento proces je obtížné zastavit a tající led obsahuje mnoho neznámých mikroorganismů, včetně virů a bakterií. Je možné, že mnohé z nich jsou patogenní.

Vědci oživili prehistorické viry

Jak bohužel dobře dokumentují nedávné (a probíhající) pandemie, každý nový virus, dokonce i příbuzný známým rodinám, téměř vždy vyžaduje vývoj vysoce specifických lékařských reakcí, jako jsou nové antivirové léky nebo vakcíny.

Výzkum zatím nebyl přezkoumán, ale vyplývá z něj, že odborníci v laboratoři oživili sedm virů. Nejstarší z nich zůstal zmrazený 48 500 let (což z něj činí nejstarší dosud oživený virus) a nejmladší byl zmrazený 27 000 let. Stejným vědcům se již podařilo oživit dva viry staré 30 000 let.

Mezi zkoumanými vzorky byly zbytky zmrzlého mamutího trusu a kusy věčně zmrzlé půdy s mamutí vlnou. Viry z nich izolované byly známy jako Mammoth Pithovirus, Mammoth Pandoravirus a Mammoth Megavirus. Odborníci také zkoumali zmrazený obsah žaludku vlka sibiřského (Canis lupus). V jeho případě se podařilo rozmnožit další nové viry, a to Pacmanvirus lupus a Pandoravirus lupus.

Experimenty ukázaly, že viry mají stále potenciál být infekčními patogeny. Tým vnesl viry do kultur živých améb a prokázal, že jsou stále schopny napadat buňky a replikovat se. Výzkumníci upozorňují, že to je jeden z důvodů, proč by se jim měla věnovat větší pozornost. Zejména proto, že neexistují univerzální antibiotika ani jiné léky, které by s nimi mohly účinně bojovat, pokud by představovaly hrozbu pro lidský organismus, a globální oteplování je stále velkou výzvou.

Zdroj: redakce, biorxiv.org, newscientist.org