Vědci našli novou obří planetu, která je ještě „v děloze“. Je devětkrát těžší než Jupiter

Vědci pozorovali obrovskou planetu o devítinásobné hmotnosti Jupiteru v pozoruhodně raném stádiu formování – popisují ji jako planetu, která se stále nachází v děloze, což je objev, který zpochybňuje dosavadní chápání vzniku planet, píše server The Guardian.

Vědci použili dalekohled Subaru, který se nachází poblíž vrcholu neaktivní havajské sopky a Hubbleův kosmický dalekohled na oběžné dráze, aby objevili a prozkoumali planetu nazvanou AB Aurigae b, plynného obra obíhajícího neobvykle daleko od své mladé hostitelské hvězdy. Plynní obři jsou planety, podobně jako největší planety naší sluneční soustavy Jupiter a Saturn, složené převážně z vodíku a helia, s vířícími plyny obklopujícími menší pevné jádro.

Obr je usazen v rozsáhlém disku plynu a prachu, který nese materiál tvořící planety a obklopuje hvězdu s názvem AB Aurigae. Leží 508 světelných let od Země.

Bylo identifikováno přibližně 5 000 planet mimo naši sluneční soustavu neboli exoplanet. Tato patří k největším. Blíží se maximální velikosti, aby mohla být klasifikována jako planeta, nikoliv jako hnědý trpaslík, tedy těleso na pomezí planety a hvězdy. Je zahřívána plynem a prachem, který do ní padá.

Téměř všechny známé exoplanety obíhají kolem svých hvězd ve vzdálenosti, která dělí naše Slunce a jeho nejvzdálenější planetu Neptun. Tato planeta však obíhá třikrát dále od Slunce než Neptun a 93krát dále než Země. Hvězda AB Aurigae je asi 2,4krát hmotnější než naše Slunce a téměř 60krát jasnější. Je stará asi 2 miliony let, ve srovnání s asi 4,5 miliardami let našeho Slunce středního věku. Slunce bylo na počátku svého života také obklopeno diskem, ze kterého vznikla Země a ostatní planety.

Zdroj: theguardian.com