Vědci nalezli zcela nový druh zmije. Pochazí z barmských pralesů

Vědci objevili zcela nový druh asijské zmije z Barmy. Vědce překvapilo zbarvení plaza, přičemž barevné rozdíly mezi jednotlivými jedinci mohly zpočátku naznačovat, že se jedná o křížence.

Druhy hadů se vyskytují ve všech tvarech a velikostech, od obřích krajt až po rohaté hady plazící se pouští. Rozlišit nový druh od stávajícího je někdy velmi obtížné – mnohé se mohou fyzicky velmi lišit vzhledem. Podobně náročné bylo i určení nejnovějšího druhu z asijského pralesa.

Asijské zmije z rodu Trimeresurus je nesmírně obtížné rozlišit, protože mají celou škálu morfologických variací. Některé skupiny zahrnují více druhů, které vypadají podobně, zatímco jiné mohou vypadat zcela odlišně, ale ve skutečnosti se jedná o stejný druh, vysvětlil doktor Chan Kin Onn, herpetolog a hlavní autor studie.

Barmské zmije
Na severní i jižní straně Barmy se vyskytují druhy zmijí. Na severu lze zmiji červenoocasou (Trimeresurus erythrurus) poznat podle zeleného těla s několika dalšími znaky. Na jihu se vyskytuje zmije mangrovová (Trimeresurus purpureomaculatus) v různých barvách, včetně žluté, hnědé a černé, ale nikdy není zelená. Mezi těmito dvěma populacemi se nachází třetí druh hada, který žije ve střední Barmě.

„Tato záhadná populace v centrální Barmě nás překvapila a původně jsme se domnívali, že by mohlo jít o hybridní populaci,“ uvedli vědci. Později se jim však podařilo zjistit, že se nejedná o křížence, ale o zcela nový a geneticky odlišný druh. Nejpřekvapivější bylo, že v rámci jednoho druhu existovaly velmi velké rozdíly ve vzhledu jedinců. Mnohé znaky navíc připomínaly severní a jižní příbuzné. Vědci se domnívají, že v minulosti mohlo docházet k výměně genů mezi druhy.

Tento nový centrálně se vyskytující druh byl pojmenován Trimeresurus ayeyarwadyensis. Je to další příklad toho, kolik živočichů na Zemi ještě zbývá objevit. Mimo jiné víme velmi málo o hmyzu nebo tvorech žijících v hlubinách oceánů. Avšak i suchozemští živočichové stále dokáží vědce překvapit.

Zdroj: studie