V San Franciscu testují robotaxi. Taxíky už způsobily několik nehod, přesto mohou jezdit dále až 140 km/h

Americké San Francisco se stalo jakousi testovací oblastí pro autonomní vozidla taxislužby (tzv. robotaxi). I přes několik nedávných nehod mohou jejich provozovatelé pokračovat v činnosti.

Společnosti Waymo (sesterská společnost Alphabetu, provozovatele Googlu) a Cruise (vlastněná společností General Motors) nedávno po velmi vzrušených debatách obdržely od místních úřadů povolení provozovat robotaxi 24 hodin denně. Jak píše portál Autoweek, obě společnosti mohou nyní nasadit více vozů a pokračovat v nezbytném zdokonalování technologie.

Rozdíl v povolení úřadů ohledně podmínek provozování je však značný. Autonomní vozy Waymo mohou jezdit až rychlostí 140 km/h a za jakéhokoliv počasí, zatímco robotaxi Cruise mají nejvyšší povolenou rychlost 56 km/h a nemohou vyjet za nepříznivého počasí. San Francisco bylo přitom zvoleno jako ideální místo pro otestování vozidel v praxi – horší kombinace kopců, mlhy a provozu prý není nikde jinde.

Možná právě tato kombinace podmínek stojí za několik stovek incidentů autonomních vozidel. Ta se často chovají velmi chaoticky, kdy se zaseknou na křižovatce, zablokují jednosměrnou ulici nebo si dají dostaveníčko s jiným robotaxi. Vážnější problémy však mohou taxi způsobit jednotkám záchranných složek. Podle deníku New York Times nedávno jedno robotaxi s zákazníkem uvnitř narazilo do hasičského auta spěchajícího k požáru. Podobných incidentů prý hasiči za první pololetí napočítali okolo 39.
Otázka není zda, ale kdy se v San Franciscu dočkají první smrtelné nehody zaviněné robotaxi. Nedávné přejetí psa se zatím nepočítá.

Zdroj: Autoweek, New York Times