V Rusku vyšla limitovaná edice poštovních známek s opravdovým chlupem mamuta

V únoru 2024 přišlo z Ruska pozoruhodné oznámení, které rozvířilo vody paleontologie a filatelie. V Jakutsku, srdci Sibiře, byla vydána limitovaná edice poštovních známek, jež obsahuje něco opravdu nevšedního – pravý chlup vlnatého mamuta. Tato speciální známka představuje nejen filatelistickou raritu, ale i vědecký poklad, spojující historii s moderní technologií.

Vlnatý mamut, ikona doby ledové, se stal středem pozornosti v roce 2012, kdy bylo na březích moře Laptěvů objeveno mumifikované mládě mamuta pojmenované Juka. Toto mládě, které žilo přibližně před 28 000 lety a zemřelo ve věku šesti až devíti let, se dochovalo ve vynikajícím stavu díky věčně zmrzlé sibiřské půdě. Jeho objev umožnil vědcům podrobně studovat srst, tkáně a dokonce i DNA tohoto dávného stvoření, píše portál RBTH.

Kreativní myšlenka vydání poštovních známek s chlupem mamuta v pryskyřici pochází od vědce Valerije Suškova, zatímco design známek byl dílem Natalje Pliginové. Limitovaná edice 100 kusů představuje unikátní spojení paleontologie a umění, kde každá známka obsahuje jeden autentický chlup mamuta, čímž se stává cenným sběratelským i vědeckým artefaktem.

Mládě Juka, hvězda paleontologického světa, se již stihlo proslavit na mezinárodní scéně, když bylo součástí výstav v Japonsku a Jižní Koreji a dokonce navštívilo Moskvu. Někteří vědci dokonce spekulují o možnosti klonování mamuta z jeho DNA, což by mohlo otevřít nové cesty v oblasti vědy a výzkumu vyhynulých druhů.

Zdroj: RBTH