V jednoduchosti je krása. Tato primitivní raketa loví ruské tanky

Na Ukrajinu byly dodány protitankové řízené střely TOW, ale nebylo upřesněno, o jakou verzi se jedná. Mohlo jít o starší i novější varianty a vypadá to, že Ukrajina dostala lepší kusy schopné bez problémů zničit téměř všechny ruské tanky. Vysvětlujeme, co dokáže střela TOW-2B, která je pravděpodobně další noční můrou Rusů.

Ukrajinci dostali od USA značný počet protitankových řízených střel (ppk) z rodiny BGM-71 TOW-2 (Tube-launched Optically tracked, Wire-guided). Až doposud nebylo jasné, kterou verzi střel Ukrajinci obdrželi, neboť se mohlo jednat buď o BGM-71E (TOW-2A) z 80. let minulého století, nebo o mnohem novější BGM-71F (TOW-2B) z 90. let.

Podle analytické skupiny Ukraine Weapons Tracker se konečně objevily snímky, které verzi raket ověřují. Jedná se o střely BGM-71F (TOW 2B), variantu, která útočí na cíl shora v nejslabším místě tanků.

BGM-71F (TOW 2B) – úsporný bič na ruské tanky

Střela BGM-71F (TOW 2B) je sice primitivnější systém než FGM-148 Javelin, ale je více než dostatečná k tomu, aby prakticky zlikvidovala jakýkoli ruský tank jedinou střelou. Dolet střel TOW-2B je 3750 m nebo 4,5 km u varianty Aero. Na druhou stranu profil útoku vypadá jako u jakéhokoli jiného s tím rozdílem, že TOW-2B nezasáhne tank přímo, ale vybuchne nad ním,.

Efektorem je hlavice EFP (explosively formed penetrator) s relativně nízkou průbojností ve srovnání s běžnými kumulativními hlavicemi. To však není problém, protože strop tanků je poměrně tenký a kinetický penetrátor přesně na strop s kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1 nebo ještě méně polní klecí jej nezastaví.

TOW-2B vs. tank T-72

Velkou nevýhodou střel TOW-2B je však poloautomatický systém navádění podél linie záměru (SACLOS), který vyžaduje navádění střely až do zásahu. Vystavuje střelce nebezpečí, protože cíl zde má několik sekund na reakci, aby například vypálil na pozici operátora ppk. To je značná nevýhoda ve srovnání s Javelinem, který je systémem „vystřel a zapomeň“, píše web Army Technology.

PPK TOW-2B lze odpalovat z třínohého odpalovacího zařízení ukrytého v terénu, z vozidel, jako je HMMWV, nebo z bojových vozidel pěchoty M2 Bradley. Jedná se o nákladově efektivnější řešení než Javelin, které je stále smrtelně účinné proti téměř jakémukoli ruskému tanku včetně nejpočetnější stále hrozivé modernizace tanků T-72B3/B3M.

Zdroj: redakce; Ukraine Weapons Tracker; Army Technology