V hlubinách země žije tvor, který svým vzezřením připomíná červa ze sci-fi filmu Duna. Má velký zub a silný skus

V hlubinách Země, skrytý před zraky většiny lidstva, žije tvor, jenž připomíná něco z daleké science fiction. Amphisbaeni, známí též jako červotoči, jsou plazi s fascinující anatomii a způsobem života, který překračuje hranice běžné reality. V nedávném výzkumu univerzity na Texaské univerzitě v Austinu bylo pomocí mikro-CT skenování odhaleno několik podrobností, jež svědčí o tom, jak neobyčejní tito tvorové skutečně jsou.

Amphisbaeni žijí pod zemí, kde si vyhrabávají tunely a loví s podobnou neúnavností a efektivitou jako legendární píseční červi ze sci-fi filmu Duna. S velkým centrálním zubem, schopností pohybovat se podzemním světem a téměř neviditelní pro naše oči, představují pravé mistrovství přírodní evoluce.

Vědci z Jackson School of Geosciences na Texaské univerzitě v Austinu se ponořili do studia těchto záhadných tvorů, zkoumali 15 amfisbaenů z jižní Afriky a vytvořili detailní 3D modely jejich kostí. Jejich práce odhalila složitou strukturu lebky amfisbaenů, včetně unikátního způsobu, jakým se jednotlivé kosti spojují, a přítomnost velkého centrálního zubu, což jim umožňuje mít mimořádně silný skus, píše web SciTechDaily.

Jedná se o průlomovou studii, která posunula naše chápání těchto podivuhodných plazů o velký kus vpřed. Fascinující je, že ačkoliv by se mohlo zdát, že jsme o přírodě už zjistili téměř vše, stále existují tvorové, kteří nás dokážou překvapit a inspirovat k dalšímu bádání.

Výzkum také přinesl nové poznatky o chování amfisbaenů, jejich nečekaně silném úchopu a způsobu pohybu, který se výrazně liší od běžných červů. Tito plazi, ač velmi malí, ukazují, že velikost nemusí nutně určovat sílu či schopnost přežití v drsných podmínkách.

Výzkum začal před více než 15 lety, kdy Patrick J. Lewis, profesor paleobiologie na Sam Houston State University, vedl tým do Botswany na misi s cílem chytat a studovat zvířata všeho druhu. Při kopání a vzorkování prostředí začali chytat obojživelníky. V té době o nich Lewis moc nevěděl. Když mu jeden z jeho studentů jednoho podal, řekl, že ho překvapilo, že něco, co vypadá tak moc jako červ, může být tak silné.

„Kroutí se a snaží se utéct a pohybovat se způsobem, kterého červi prostě nejsou schopni. Ty se mnohem více podobají malým hadům ve způsobu, jakým se pohybují a interagují. Je to prostě překvapivé u něčeho, co je tak malé. Takové chování prostě nečekáte,“ řekl Lewis.

Zdroj: SciTechDaily