V Číně proběhla dechberoucí světelná show. Synchronizovalo ve vzduchu 1500 dronů na Festivalu dračích lodí

V Číně a dalších asijských zemích proběhl tradiční Festival dračích lodí. Závod lodí zdobených vyřezávanou dračí hlavou a ocasem obohatila velkolepá show na nábřeží Victoria Harbor v Hongkongu a v sousedním městě Shenzhen v Číně. Noční oblohu ozářilo 1500 synchronizovaných dronů, které jsou stále častěji používány jako ekologičtější varianta ohňostrojů. Mimořádná světelná podívaná ohromila mnoho diváků.

Tradiční čínský svátek Festival dračích lodí připadá na pátý den pátého lunárního měsíce, což je podle gregoriánského kalendáře koncem května nebo v červnu. V roce 2023 připadl Festival dračích lodí na 22. června, Čína tak měla od tohoto dne do 24. června státní svátky.

Festival dračích lodí údajně pochází z Období válčících států, kdy se pátý den pátého lunárního měsíce utopil v řece Mi-luo vlastenecký básník Qū Yuán. Místní lidé se na svých lodích vydali hledat jeho tělo a do řeky naházeli hrudky rýže, aby si na Qū Yuánově těle nepochutnaly ryby. Na jeho památku v den festivalu každá rodina snídá zongzi, tradiční rýžové knedlíčky zabalené v bambusovém listu.

Festival dračích lodí posiluje rodinné vazby a vytváří harmonický vztah mezi lidmi a přírodou. Podporuje také projevy fantazie, tvořivosti a přispívá k vnímání kulturní identity. V roce 2009 byl zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Zdroje: YouTube, UNESCO, China Highlights