V Austrálii byl nalezen dosud největší samčí exemplář nejjedovatějšího pavouka na světě

Nalezený největší samčí exemplář pavouka Atrax robustus přezdívaný Herkules měří 7,9 centimetru, což je přibližně stejný průměr jako zlatá olympijská medaile. Pavouk byl nalezen asi 80 kilometrů severně od Sydney a převezen do nemocnice. Nemocnice předala pavoukovce zoologické zahradě v Novém Jižním Walesu, která provozuje program na odebírání jedů. Jed z pavouků a hadů se používá k výrobě protijedu pro australské nemocnice.

Samci sklípkanců, jakmile dosáhnou dospělosti, mají přirozenou délku života jen asi jeden rok. Podle Australského muzea má samec Atrax robustus jeden z nejtoxičtějších jedů pro člověka ze všech pavouků. Jed samce obsahuje neurotoxin, který ovlivňuje nervový systém primátů včetně člověka. Samičky jsou také jedovaté, ale jejich jed podle muzea tento neurotoxin neobsahuje. Pouze kousnutí samců způsobí smrt člověka, uvádí portál Live Science.

Od roku 1981 nikdo nezemřel na následky kousnutí tohoto druhu. Zaměstnanci parku každý týden pomocí skleněných pipet vyzývají pavouky ke kousnutí, aby mohli nasát kapky jedu. Jed se pak zmrazí a dodavatel z něj vyrobí protijed, který se podává pacientům, kteří byli kousnuti.

Tito pavouci mají rádi vlhké, vegetací porostlé oblasti a často se vyskytují na zalesněných předměstích Sydney. Lidé se pravděpodobně nejčastěji setkají se smrtelně jedovatými pavoučími samci, kteří v letních měsících opouštějí své nory a hledají si partnery.

Herkules je větší než předchozí rekordman, exemplář přezdívaný Colossus, který v parku žil v roce 2018.

Samice jsou obvykle větší než samci a největší, jakou kdy park choval, byla samice darovaná v roce 2021 s rozpětím nohou 8 cm.

zdroj: Live Science