USS Little Rock měla být chloubou pobřežního loďstva, stala se velkým zklamáním

Když přišlo zhruba 8 500 lidí, aby sledovalo uvedení nové válečné lodi USS Little Rock do provozu, nikoho nenapadlo, že sledují počátek jednoho z největších soudobých průšvihů amerického válečného námořnictva. USS Little Rock vydržela ve službě jen šest let a nyní jde do šrotu, píše server Military.

Uvedení do služby v námořním parku v Buffalu, byl v podstatě jediný světlý okamžik kariéry této lodě. Plavidlo patřící k třídě Freedom s výtlakem 3900 tun bylo speciálně navrženo pro operace v pobřežních vodách. Společnost Lockheed Martin vyrobila devět těchto vysokorychlostních plavidel a všechny mají jedno společné – stíhaly je velké problémy s pohonem.

Ten je tvořen dvěma dieselovými motory Colt-Pielstick 16PA6B o výkonu 6,8 MW a dvěma plynovými turbínami Rolls-Royce MT30 o výkonu 36 MW. Bohužel problémy s pohonem jsou u všech plavidel třídy Freedom chronické, extrémně časté a admiralita zkrátka s celým projektem ztratila po pěti letech trpělivost.

Co na tom, že USS Little Rock stejně jako ostatní lodě této třídy, je modulární a rekonfigurovatelné plavidlo navíc schopné vyvinou rychlost až 47 uzlů, když se na svůj pohon nemůže spolehnout. Předností je také fakt, že je možné osadit plavidlo různými zbraňovými systémy, které lze na loď spustit jeřábem a následně zapojit do lodních počítačů.

Použít lze všechno od střel Hellfire a RGM, přes automatický 57 mm kanon Bofors L/70 až po vysoce energetický laser od firmy Lockheed Martin s výkonem 150 kW. Na palubě lodi je přibližně 8000 počítačových senzorů. Přímořské bojové lodě třídy Freedom mohou bez problémů manévrovat ve vodě hluboké pouhé 4 metry, což jim umožňuje vplout do více přístavů, zejména na ostrovech od Srí Lanky po Filipíny.

Přes všechny tyto na papíře úžasné vlastnosti bylo v americkém válečném námořnictvu brzy jasno, že ve stavbě lodí třídy Freedom se pokračovat nebude a plavidla se postupně budou vyřazovat. Americkým daňovým poplatníkům to bylo poprvé oznámeno před rokem. Ani ne po šesti letech bude USS Little Rock vyřazena z provozu na námořní základně Mayport na Floridě, kde momentálně kotví.

„Je to opravdu zklamání,“ řekl Maurice Naylon, který předsedal výboru pro uvedení do provozu. „Byli jsme hrdí na to, jak jsme spojili své síly pro tuto historickou událost, a určitě to dodalo Buffalu pěkný lesk.“

Kontradmirál John Gumbleton, náměstek náměstka ministra námořnictva pro rozpočet, vyčíslil podle serveru defensenews náklady na vyřazení devíti plavidel – z nichž nejnovější bylo uvedeno do provozu v roce 2020 – na 4,5 miliardy dolarů (přibližně 100 miliard korun).

„To je spousta peněz, které jdou doslova do kanálu. Byla to velmi drahá loď, která měla všelijaký potenciál, a určitě bylo ctí, že byla uvedena do provozu tady v Buffalu. Je docela srdcervoucí vidět ji o něco později vyřazenou z provozu a pravděpodobně sešrotovanou.“ řekl Mike Vogel, prezident Buffalo Lighthouse Association.


V Buffalu ale už jednu loď pojmenovanou Little Rock mají. Raketový křižník postavený v roce 1945 byl daleko úspěšnější než jeho nový jmenovec. Původně byl postaven jako klasický lehký křižník, ale v šedesátých letech proběhla kompletní rekonstrukce na lehký raketový křižník. Sloužil ve Středomoří jako vlajková loď Šesté flotily a po svém vyřazení v roce 1970 byl v Buffalu přeměněn na plovoucí muzeum. Ve službě tak vydržel šestkrát déle než novější Little Rock, který stejně jako celá třída Freedom, velkou slávu neudělal.

Zdroj: defencenews.com, military.com