Ukrajinští vojáci právě zajali ruské velitelské vozidlo. Co dovede?

Ukrajinská armáda sdílela záběry, které údajně ukazují, jak ukrajinští vojáci zajali v Chersonské oblasti ruské velitelské a štábní vozidlo R-149MA1.

Záběry ukazují ukrajinský vojenský nákladní automobil, který táhne ukořistěné ruské velitelské vozidlo poté, co ve čtvrtek znovu ukrajinští vojáci dobyli území v Chersonské oblasti.

R-149MA1 je moderní ruské velitelské a štábní vozidlo určené pro podporu motostřeleckých a tankových pluků. Jednotné velitelsko-štábní vozidlo je určeno pro řízení a komunikační zabezpečení úředníků na úrovni brigády. Veškeré vybavení vozidla je namontováno na manévrovatelném vysoce mobilním lehkém obrněném podvozku K1Sh1, který byl vytvořen na základě obrněného transportéru BTR-80.

BTR-80 Známý sovětský stroj

BTR-80 je sovětské kolové obojživelné obrněné vozidlo 8×8 z 80. let 20. století. Je nástupcem obrněných transportérů BTR-60 a BTR-70 a do služby u sovětské armády se dostalo roku 1985. Jedná se o víceúčelové vozidlo pro dopravu osob na bojiště, palebnou podporu, průzkum, doprovod, hlídkování a k dalším účelům. Je vyzbrojeno kulometem KPVT ráže 14,5 mm a spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm. Od poloviny 90. let mají BTR-80 novou věžičku s automatickým kanónem 2A72 ráže 30 mm.

Vozidlo je vybavené systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení a systémem nočního vidění.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu nařídil stažení vojsk ze západního břehu řeky Dněpr, oblasti, která zahrnuje město Cherson, v jednom z největších vojenských neúspěchů Ruska od zahájení jeho invaze.

Zdroj: Defence Blog; redakce, Wikipedia