Ukrajinské síly nasadily do bojů archaické dělo. Pamatuje ještě vaše prarodiče

Nedávno se objevilo video, kde ukrajinské síly používají při bojích proti ruské armádě archaické děla, která byla zavedena v někdejším SSSR těsně po druhé světové válce. Co tyto zbraně umí a mohou jim ještě pomoci se bránit agresi ze strany Ruska?

D-44 je divizní zbraň sovětského původu z počátku studené války. Jako takové je určeno jako víceúčelové polní dělostřelecké zařízení. Slouží především v roli přímého děla proti tankům i nepancéřovaným cílům. Alternativním využitím je použití jako lehkého dělostřeleckého prostředku. D-44 byl vyvinut těsně poté, co nahradil starší 76mm ZiS-3. Během 2. světové války byl ZiS-3 ve velkém počtu používán v podobné víceúčelové roli.

Konstrukce

Základem D-44 je dvoukolová dělená vlečná lafeta. Kanon ráže 85 mm je odvozen od hlavního kanonu používaného v tanku T-34-85, pro který byly v Sovětském svazu k dispozici velké zásoby munice. Kanon ráže 85 mm byl prodloužen a byla přidána dvojitá úsťová brzda. Štít děla zajišťuje stupeň ochrany osádky 8. D-44 posloužil jako základ pro protitankový kanón D-48.

Mobilita

D-44 je tažen nákladním automobilem o hmotnosti 2,5 t. Lze použít i větší nákladní automobily, například Ural-375D a ZiL-131, nebo tahač Ya-12. D-44 může být na krátké vzdálenosti přesouván osádkou děla. Rychlost taženého vozidla je 55 km/h na asfaltových cestách asi 25 km/h na polních cestách a 11 km/h v terénu. Pro výsadkové jednotky byla vyvinuta varianta s pomocnou pohonnou jednotkou. Ta umožňuje autonomní pohyb na střední vzdálenosti.

Palebná síla

D-44 střílí náboje HVAP i HEAT pro použití proti obrněným cílům. Dosah přímé palby je 1,5 km, ačkoli maximální dosah střel HVAP se uvádí 1 150 metrů. Maximální rychlost palby je 20 až 25 střel za minutu po krátkou dobu trvání. V praxi se rychlost střelby blíží 15 ranám za minutu. Průbojnost střel HVAP je 100 až 180 mm oceli na 1 km v závislosti na typu střely. Střela BK-2M HEAT-FS může prorazit 300 mm RHA. Standardně se vydávalo 120 nábojů na zbraň, z nichž 102 jsou HE-Frag a 18 je směs nábojů HVAP-T a HEAT-FS pro použití proti obrněným cílům.

Uživatelé

D-44 byl vyráběn ve velkých počtech, vyrobeno bylo přes 10 000 kusů. Byl běžnou součástí výzbroje sovětských vojsk a vojsk Varšavské smlouvy na počátku studené války. Díky tomu, že mnoho D-44 bylo nahrazeno 100mm protitankovými děly T-12 nebo 122mm houfnicemi D-30, bylo mnoho z nich vyvezeno sovětským spojencům do celého světa. D-44 byly použity v různých konfliktech na Blízkém východě, v Africe a během války ve Vietnamu.

Zdroj: weaponsystems.net