Ukrajinské BMP-2 střílí na Rusy jako z Hvězdných válek. Střely vypadají jako lasery

Na záběrech z bojů na Ukrajině je často vidět, že výstřely vypálené obvykle vozidly vypadají jako výstřely z blasteru. Vysvětlujeme, proč se tak děje.

Na níže uvedených záběrech je vidět bojové vozidlo pěchoty BMP-2 patřící 93. mechanizované brigádě, které střílí na budovu obsazenou Rusy. Je naprosto zřejmé, že výstřely vypadají, jako by byly vypáleny z laserové zbraně, ale jde o efekt způsobený jedním typem munice.

Streaková munice – co je to a proč se používá

Hovoříme o tzv. trasovací munici, kde součástí střely je tzv. streaker, který se při výstřelu vznítí a po stanovenou dobu hoří. To má střelci pomoci při střelbě, protože díky tomu je velmi dobře vidět, kam byla střela zasažena, a střelec okamžitě ví, jaké úpravy má provést, jak uvádí server Britannica.

Výrazný světelný efekt je však viditelný i pro nepřítele, takže je velmi snadné lokalizovat místo, odkud se střílí. Tento typ munice se obvykle používá v protiletadlových systémech, jako jsou Gepardy, a ve vozidlech vybavených automatickými kanony nebo někdy v kulometech včetně hnacího děla M134 Minigun používaného na vrtulnících.

V závislosti na preferencích uživatele se zásobník nebo nábojový pás může skládat pouze ze streliva nebo toto může být například každý pátý náboj. Na Ukrajině vidíme, že častější je první případ.

BMP-2 – modernizace revolučního bojového vozidla

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-1 zavedené do služby v 60. letech 20. století bylo revoluční konstrukcí, neboť se jednalo o vozidlo, které poskytovalo možnosti přepravy pěchoty i její podpory. Brzy se však ukázalo, že hlavní výzbroj je nedostatečná, a tak byla v 80. letech vyvinuta varianta BMP-2, která nahradila 73mm kanon 2A28 Grom automatickým kanonem 2A42 ráže 30 mm.

Tento kanon má účinný dostřel až 2 km a rychlost střelby 200-300 ran/min v pomalém režimu nebo 550-800 ran/min v rychlém režimu. Napájení je naopak oboustranné, což umožňuje rychlou střelbu například z pásu s protitankovou nebo tříštivou municí. Kanon 2A42 je běžný na ruské obrněné nebo létající technice a dvojici jich najdeme například i na slavném BMPT Terminator.

Zdroj: redakce, britannica.com, Wikipedia