Ukrajinská vejtřaska ZIL-131 patří do šrotu, ale poradila si s minou lépe než ruské tanky

Ukrajinský vojenský nákladní automobil ZIL-131 je hojně využíván v probíhající válce Ukrajiny s Ruskem. Ač se jedná o veterána ukrajinské armády, dokáže bezpečně ochránit posádku i při výbuchu miny.

ZiL-131 je vojenský nákladní automobil pro všeobecné použití. Výroba tohoto automobilu byla zahájena v roce 1966 a nahradil předchozí ZiL-157, jak uvádí web Military Today.

Má nosnost 3 500 kg v terénu a 5 000 kg na zpevněných komunikacích. Slouží k přepravě vojáků, nákladu a dalšího vojenského vybavení. Vozidlo může také táhnout přívěsy nebo dělostřelecké zbraně s maximální hmotností 4 000 kg v terénu a 6 500 kg na zpevněných cestách.

Srdce logistiky Sovětského svazu

V dobách největší slávy byl jedním ze základních vojenských automobilů, který zajišťoval logistiku pro Sovětský svaz. Mezi provozovatele této „vejtřasky“ patřilo i Československo. Vyráběl jej závod AMUR, který byl nakonec uzavřen kvůli bankrotu, jak uvádí web Military Factory.

V tomto videu lze vidět ZIL-131 po nájezdu na minu. Je třeba podotknout, že všichni zůstali naživu a to díky obložené kapotě, jak je uvedeno v příspěvku.

Jak je vidět, tak ZIL-131 se stále využívá v aktuálně probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Toto vozidlo může Ukrajincům stále dobře posloužit. Jeho klíčovými vlastnostmi jsou velká silniční kola a vysoko posazená náprava, což mu umožňuje projíždět náročnějším terénem.

Pohon zajišťuje 6litrový dieselový motor s 5stupňovou manuální převodovku. Do nádrže tohoto veterána se vejde přibližně 170 litrů.

Zdroj: redakce, military-today.com, militaryfactory.com