Ukrajincům se podařilo získat moderní ruský radar Neva-B. Ten dokáže sledovat až 200 cílů najednou

Ukrajinským speciálním jednotkám se podařilo získat moderní ruský radarový systém Neva-B. Ten dokáže sledovat až 200 cílů najednou.

Ukrajinským speciálním jednotkám se nedávno podařilo získat moderní ruský radarový systém Neva-B. Radar se hodí na detekci velkých i malých cílů. Velké cíle jako tankery, či bitevní lodě dokáže zachytit na vzdálenost až 55 km. Střední cíle jako hlídkové čluny dokáže radar zachytit na 35 km a ty nejmenší jako malé čluny dokáže odhalit na vzdálenost 15 km. Radar má také speciální okruh na chlazení, aby vydržel fungovat v teplých podmínkách.

Níže můžete vidět video z operace, kdy se radar podařilo získat.

NEVA-B je určen pro nepřetržité radarové monitorování rozsáhlých rovinatých pozemních lokalit, detekci a sledování pozemních cílů. Radar může pracovat buď samostatně, nebo jako součást pobřežního pozorovacího stanoviště. Anténa má délku 2,5 metru. Existují dvě varianty: Neva-B bez radaru a Neva-B2M s radarovým čelním panelem. Tento radar se také často používá společně se systémem S-125, což je platforma raket zemně-vzduch. Radar se Ukrajincům bude hodit na detekci válečných lodí pro případnou koordinaci útoku námořními drony.

Zdroj: redakce, defence-blog