Ukrajinci využili ruské trofeje. Pancyr-S1 zaútočil na první cíl. Jakou má sílu?

Ukrajinští vojáci zničili svůj první cíl pomocí trofeje ukořistěné Rusům, systému Pancyr-S1, píše server Mil. Jedná se o nejmodernější ruský samohybný protiletadlový dělostřelecký a raketový komplet, který by v rukou Ukrajinců mohl způsobit ruským vojákům problémy. Vysvětlíme vám, co je Pancyr-S1 a jaké jsou jeho možnosti.

Během probíhajícího konfliktu na Ukrajině obě strany pravidelně hlásí získávání dalších trofejí, tj. vojenské techniky používané nepřítelem. Zvláště aktivní jsou v tomto směru Ukrajinci, kteří od začátku války obohatili svou armádu o značné množství moderních, ale nezbytných zbraní, což je často vidět na fotografiích a záběrech zveřejněných na sociálních sítích. Ukrajinské letectvo se právě pochlubilo, že zničilo svůj první cíl pomocí systému Pancyr-S1 získaného od Rusů.

Vprovozu zatím zůstává pouze jeden systém Pancyr-S1, ale Ukrajinci doufají, že jich získají více. Doufají také, že do své sbírky přidají ruský raketový systém země-vzduch čtvrté generace S-400 Triumf.

Pancyr-S1 ve službách Ukrajiny

Pancyr-S1 (v kódu NATO SA-22 Greyhound) je ruský pozemní raketový systém země-vzduch a protiletadlové dělostřelectvo. Byl navržen v kanceláři KBP Tula a vyroben v Uljanovském strojírenském závodě. První prototyp systému byl postaven v roce 1994. Systém byl navržen k obraně pozemních zařízení proti různým zbraním, včetně vrtulníků a letadel, balistických raket, řízených střel, přesně naváděné munice nebo bezpilotních prostředků. Kromě toho může Pancyr-S1 bojovat proti lehce obrněným pozemním cílům.

Pancyr-S1 se skládá ze dvou automatických protiletadlových kanónů 2A38M ráže 30 mm vyvinutých z 30mm dvouhlavňového kanónu GSh-30 a dvanácti protiletadlových raket 57E6 nebo 57E6-E. Systém lze namontovat na kolové i pásové podvozky. Například první sériové systémy tohoto typu byly namontovány na pásovém podvozku Ural-5323, zatímco novější verze byly namontovány na kolovém podvozku K-53958 „Tornado“ s uspořádáním kol 8×8. Systém je schopen zaměřovat a útočit na vzdušné cíle rychlostí maximálně 1 000 metrů za sekundu při maximálním dosahu 20 km a letu v maximální výšce 15 km.

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia