Ukrajinci si vyrobili vlastní Minigun ze tří kulometů Maxim. Zbraň pochází z dob první světové války

Ukrajinští vojáci využívají vše, co mají k dispozici, a tak smontovali dohromady tři těžké kulomety Maxim z roku 1917. Využívají je na likvidaci dronů a lehkých obrněných cílů.

Historie kulometu Maxim sahá až do roku 1884, kdy byl vynalezen. Od té doby kulomet Maxim hrál alespoň nějakou roli ve všech větších konfliktech po celém světě. Od první světové války až po válku ve Vietnamu. Kulomet samotný je legendární už jen kvůli tomu, že se jedná o úplně první plně automatický lehký kulomet na světě.

Váha kulometu Maxim včetně stojanu je 27,2 kg a délka je něco přes metr. Využívá 7,62 mm munici a dokáže vystřelit 600 střel za minutu o rychlosti 740 m/s. Náboje jsou uloženy v nábojovém pásu, který má kapacitu 250 střel. Zbraň se za dobu své existence upravilo mnoho zemí včetně Německa či USA. Zbraň vynalezl Brit Sir Hiram Stevens Maxim. Ukrajinci smontovali tři takové zbraně dohromady a nyní je používají na likvidaci sebevražedných dronů a lehce obrněné techniky. Zbraň se dá použít i jako protiletecký kanon na likvidaci helikoptér či jako těžký kulomet proti pěchotě.

Zdroj: redakce, weaponsofheroes