Ukrajinci namontovali dálkově řízený lehký kulomet KPVT na své BMP. Tím vytvořili bojové vozidlo, které spojuje desítky let starou techniku s tou nejnovější

Ukrajinci vytvořili své BMP-1LB, které využívá sovětský lehký kulomet KPVT. Celá zbraňová platforma je ovládaná na dálku a je vybavena nočním viděním. Zbraň je ovládaná pomocí joysticku a monitoru.

Ukrajinci vytvořili své BMP-1LB, které využívá sovětský lehký kulomet KPVT. Celá zbraňová platforma je ovládaná na dálku a je vybavena nočním viděním. BMP-1LB bylo vyvinuto proto, aby doplnilo ztráty ukrajinské bojové obrněné techniky. Tento bojový transportér spojuje dohromady techniku, která je od sebe stářím několik desítek let. Vozidlo je hybrid mezi bojovým vozidlem pěchoty BMP a obrněným transportérem MT-LBU. Obě tyto vozidla jsou staré minimálně 50 let. Dále je zde použit sovětský kulomet KPVT v ráži 14,5 mm, který je starý dokonce více než 70 let.

Moderní techniku zde najdeme ve formě mechanismu dálkového ovládání pro kulomet a také jsou zde moderní kamery a optika pro noční vidění. Kulomet se ovládá z bezpečí vozidla pomocí monitoru a joysticku. Vylepšený je také pancíř, který narostl z původních 7 mm na 14 mm. Vozidlo využívá 42. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinské armády. Zatím vozidlo nebylo nasazeno přímo do útoku. Je nasazeno na kontaktní linii. Dojezd vozidla je 500 km a maximální rychlost je 61 km/h. Vozidlo řídí dva lidé – řidič a střelec – a uveze dalších 6 lidí v prostoru pro posádku.

Zdroj: redakce, military-history, Twitter, vpk