Ukrajina obdržela české mobilní protiletecké systémy MR-2 Viktor. Jsou ideální na likvidaci sebevražedných dronů a složila se na ně česká veřejnost

Ukrajina obdržela české mobilní protiletecké platformy MR-2 Viktor. Jsou umístěné na upravených vozidlech Toyota Land Cruiser. Jsou ideální hlavně na zneškodnění sebevražedných dronů. Peníze na ně vybrala česká veřejnost.

Sebevražedné drony jsou všudypřítomné a tak je dobré mít prostředky, které jsou mobilní a efektivní na jejich likvidaci. S tím pomůže skupina 15 mobilních protileteckých platforem MR-2 Viktor. Ty jsou umístěny na terénním voze Toyota. Díky tomu, že zbraň je nainstalována na civilním voze, dokáže se rychle a efektivně přemístit na místo určení. To je velmi důležité, protože místo, kam nepřátelské drony letí, se často armáda dozví jen s předstihem max 30 minut. Na výrobu 15 těchto platforem se složila česká veřejnost v crowdfundingové kampani “Dárek pro Putina”.

MR-2 Viktor je mobilní systém protivzdušné obrany navržený českou společností Excalibur k boji proti bezpilotním letounům. Česká firma Excalibur Army vytvořila tento nový systém protivzdušné obrany nazvaný Viktor úpravou podvozku civilního pickupu Toyota. Systém je vybaven modernizovaným 14,5mm protiletadlovým dvojkanónem sovětské výroby ZPU-2, který je namontován na zadní plošině. Viktor je navržen jako cenově dostupné řešení protivzdušné obrany schopné likvidovat vzdušné cíle v malých výškách, včetně bezpilotních letounů, letadel a vrtulníků.

Zdroj: redakce, Twitter, armyrecognition