Ukrajina má způsob i stroje na to, aby svou zemi vybudovala znovu v rekordním čase. Podílí se na tom i česká firma

Nadace Team4Humanity (TEAM4UA) oznámila plány na výstavbu první evropské školy vytištěné na 3D tiskárně ve válkou zničených oblastech Ukrajiny. Tímto způsobem bylo možné obnovit i domy, sklady a dokonce i mosty zničené Rusy.

Podle ukrajinského ministerstva školství a vědy bylo bombardováno nebo ostřelováno více než 2660 vzdělávacích institucí a 323 jich bylo zcela zničeno. Mnoho charitativních a celosvětových neziskových organizací proto vyjádřilo znepokojení nad osudem ukrajinských dětí. „Konflikt ohrožuje budoucnost celé generace ukrajinských dětí,“ uvedla Jennifer Neelsenová, ředitelka organizace World Vision pro reakci na mimořádné události na Ukrajině.

Asi čtvrtinu vysídlených obyvatel Lvova tvoří děti. To je jeden z důvodů, proč se Team4Humanity (TEAM4UA) rozhodl zahájit školní projekt 3D tisku. Výstavba pomocí 3D tisku je mnohem rychlejší než tradiční stavba budov. „Šetří to čas. Je efektivní z hlediska nákladů na energii a bude rychlá,“ řekl Charles Tiné, člen strategického výboru TEAM4UA, v rozhovoru pro Euronews.

Ukrajina bude obnovena díky 3D tisku

Do země postižené konfliktem má být dodáno celkem 15 těchto tiskáren. První z nich bude použit na stavbu školy ve Lvově. Nejen školy lze však rychle přestavět díky použití obrovských 3D tiskáren. „Můžeme tisknout mosty nebo sklady, a až válka na Ukrajině skončí, můžeme tyto tiskárny přesunout na jiná místa, kde jsou potřeba, po zemětřesení nebo podobných katastrofách,“ upozorňuje Tiné.

Team4Humanity je ukrajinská nadace humanitární pomoci, která působí od začátku války. Je to jedna z řady organizací, jež se snaží pomocí 3D tisku pomoci Ukrajincům, jež přišli o své domovy v důsledku ruské agrese. Podle ní je na Ukrajině asi 10 000 domů, které je třeba obnovit. Začátkem tohoto roku oznámila česká společnost ICE Industrial Services plány na využití 3D tisku při obnově Ukrajiny.

Zdroj: tech.wp.pl