Ukrajina má jediný trofejní tank T-80UK, odborníkům ale dělá starosti, kde se objevil

Ukrajinská armáda ukořistila za celou válku přesně jeden ruský velitelský tank T-80UK, jehož přítomnost v ukrajinských ozbrojených silách se nezávislým analytikům podařilo i potvrdit. Tento jediný tank je možná nejvzácnější stroj, jaký Ukrajinci získali. Nedávno byl osamocen spatřen u Bachmutu, což odborníkům dělá starosti, píše server Forbes.

T-80UK je 43tunový, turbínou poháněný tank T-80U se sadou vylepšení včetně přídavných radiostanic, lepšího navigačního systému TNA-4, nového termovizního zaměřovače TO1-PO2T, systémem dálkového odpalování HE střel a autonomním zdrojem elektřiny AB-1-P28. V armádě slouží jako velitelský vůz. Díky turbíně je poměrně rychlý. Přídavné vysílačky dodávají posádce přehled o situaci, velitel může mluvit s více dalšími jednotkami současně.

Ruský Kirovův tankový závod v Petrohradě vyvinul tank T-80UK v 90. letech 20. století, většinou pro export. Ruská armáda však převzala několik rychlých tanků s charakteristickými dvojitými rádiovými anténami. Tyto tanky pak použila při invazi na Ukrajinu. Kolik jich Rusové nasadili není známo, ale víme jistě, že Ukrajina jeden z nich ukořistila a zařadila do svých vlastních obrněných jednotek. Konkrétně ke 30. mechanizovaná brigádě, toho času působící u Bachmutu.

Na záběrech zveřejněnými kanálem OSINT technical, je vidět osamocený stroj jak pálí na vzdálenou ruskou pěchotu. Podle generálního štábu v Kyjevě ukrajinské síly nakonec zastavily ruský postup před Zalizňanskem. Bylo by ale chybou považovat rychlou a dramatickou samostatnou misi T-80UK za příklad ukrajinské bojové zdatnosti.

Ve skutečnosti byla mise aktem zoufalství armády, která obvykle operuje profesionálněji. Tanky jsou nesmírně zranitelné, když bojují samy a bez podpory, jako to zřejmě toho dne udělal T-80UK. Navíc jde o velitelské vozidlo určené primárně ke koordinaci tankových jednotek a nikoliv o pojizdnou dělostřeleckou baterii pálící proti pěchotě. Situace musela být kritická, když došlo k takto nevhodnému nasazení cenného stroje.

Zdroje: forbes.com, OSINTtechnical/twitter.com