Ukrajina dostane smrtící protitankové zbraně AT4. Jednoduché střely mohou ovládat i „civilisté“

Švédsko daruje Ukrajině 5 000 protitankových zbraní AT4 a dalších 6 000 jich pošlou Spojené státy. Jejich obsluha není náročná a v pouličních bojích jsou ideální pro jednotky domobrany.

V čele ruských jednotek na ukrajinském území jsou motorizované jednotky a mechanizovaná pěchota vybavená pásovými obrněnými tanky. Aby ukrajinská armáda čelila těmto hrozbám, potřebuje více protitankových zbraní, které již prokázaly svou účinnost proti ruským tankům a obrněným vozidlům, popisuje server Army Recognition.

Střely AT4 najdou uplatnění hlavně v pouličních bojích pokud budou Rusové dál pokračovat v útocích na města. Jsou to zbraně na jedno použití a nelze je znovu použít, znovu nabít. Mohou střílet několik typů 84milimetrové munice včetně vysoce výbušných střel na likvidaci tanků. Obsluha AT4 vyžaduje jen minimální školení a je docela jednoduchá na používání, zbraň je proto vhodná pro masové využití domobranou v ulicích měst.

AT4 je 84 mm neřízená, člověkem přenosná, jednoranná, jednorázová, bezzákluzová protitanková zbraň vyvinutá a vyráběná švédskou společností Saab. Zbraň je navržena tak, aby pěchotním jednotkám poskytla prostředky k ničení lehkých obrněných vozidel a opevnění. Má dostřel od 300 do 500 metrů a může prorazit 420 mm pancíř. Lze ji osadit optickým nočním zaměřovačem na odnímatelném držáku.

Zbraň je lehká a přenosná, takže voják si ji může snadno přehodit přes rameno a nosit ji jako pušku. Je ideální pro dobrovolníky bez předchozích vojenských zkušeností.

AT4 vyrobil švédský Saab Bofors Dynamics za minulá léta už přes milion kusů, přičemž americká armáda jich objednala 600 000. Už v předchozím balíčku vojenské podpory poslalo Švédsko na Ukrajinu 5 000 pancéřových střel.

Zdroj: Army Recognition