Úchvatný pohled na Etnu zachytil vzácné sopečné blesky

Sopka Etna rozzářila noční oblohu v Katánii velkolepou světelnou show poté, co poprvé v roce 2022 vybuchla. Vzácný jev byl pozorován teprve potřetí za posledních sedm let, uvedl web Express.

Etna ve čtvrtek 10.2. pozdě večer poprvé v tomto roce velkolepě vybuchla. Nejvyšší a nejaktivnější evropská sopka rozzářila noční oblohu výbuchy a jasně červenou roztavenou lávou. Mohutná erupce vyvolala nad sopkou sopečnou bouři a na oblohu vyslala blesky.

Podle italského Národního ústavu pro geofyziku a vulkanologii se poslední erupce soustředila na jihovýchodní kráter sopky a vyslala popel a kouř do výšky 8 km. Vulkanolog Boris Behncke řekl, že sopečné blesky jsou vzácným jevem, může k nim dojít po obzvláště silných erupcích. Podle něj je také pravděpodobnější, že k této události dojde u sopek, které se nacházejí v blízkosti moře.

Doktor Behncke uvedl, že naposledy byl tento jev pozorován na Etně v roce 2021 a poté ještě jednou v roce 2015.

Tato 3330 metrů vysoká sopka může několikrát do roka vybuchnout a vyvrhnout lávu a popel vysoko nad středomořský ostrov Sicílie. Poslední velká erupce proběhla v roce 1992.

Národní ústav geofyziky a vulkanologie (INGY), Etnenská observatoř v Katánii, oznámil, že průměrná amplituda otřesů vnitřních magmatických kanálů dosáhla velmi vysokých hodnot. Prameny zůstaly v jihovýchodní oblasti kráteru, v nadmořské výšce přibližně 2 900-3 000 metrů. Infrazvuková aktivita dosahovala rovněž velmi vysokých hodnot a nachází se v jihovýchodní části kráteru.

Nebylo hlášeno, že by současná aktivita sopky měla vliv na plný provoz „mezinárodního letiště v Katánii.

Zdroj: express.co.uk