Uběhlo čtyřicet let od prvního nezajištěného vesmírného výstupu. Bruce McCandless II se dostal skoro sto metrů od raketoplánu

V únoru 2024 slaví NASA půl století od okamžiku, kdy astronaut Bruce McCandless II, vystoupil do volného vesmírného prostoru, nezajištěn žádným lanem.

Tato historická událost z roku 1984, zaznamenaná během mise STS-41B na palubě raketoplánu Challenger, představovala první použití pilotované manévrovací jednotky (MMU), což astronautům umožnilo pohybovat se ve vesmíru s nebývalou svobodou, píše portál Interesting Engineering.

Přestože tradiční bezpečnostní protokoly vyžadovaly, aby byli astronauti připoutáni k vesmírné lodi, takzvané Manned Maneuvering Unit (MMU), což je druh osobního manévrovacího zařízení, přineslo revoluci v kosmických výstupech tím, že jednotka umožnila astronautům nevídanou mobilitu. Astronaut McCandless tohoto zařízení využil, a odvážil se do vzdálenosti přibližně 98 metrů od raketoplánu. Tento let představoval významný milník v historii pilotovaných kosmických letů a je dodnes považován za ikonický moment.

Fotografie tohoto historického okamžiku, pořízené spoluastronautem Gibsonem, se staly symbolem lidského dobrodružství a odvahy. McCandless, zobrazený v plné skafandrové výbavě, se na těchto snímcích jeví jako samotná personifikace lidského průzkumu vesmíru.

Zdroj: Interesting Engineering