Tyto zbraně zaútočily na ruské území. Jsou rychlé a mají bezkonkurenční dolet

Po útocích na ruská letiště se spekulovalo o tom, jaká zbraň je mohla způsobit. Nedávný výbuch u Kalugy, asi 160 km od Moskvy, vrhá na tuto záležitost nové světlo. Fotografie fragmentů bezpilotního letounu zveřejněné na internetu naznačují, že šlo o upravený Tu-141 „Striž“. Je možné, že Ukrajinci tento stroj použili i při dřívějších útocích na ruské území.

Jedná se o postsovětský průzkumný dron. Obránci jej upravili tak, aby fungoval jako úderný stroj. Ukrajinská média tehdy tento specifický typ dronu pokřtila na „tajnou zbraň Ukrajiny“.

Útoky sovětských dronů na Rusko

Hlavními přednostmi, které mohly Ukrajince přimět k použití letounu Tu-141, jsou jeho rychlost a dolet (1 100 km/h, resp. 1 000 km). Bezpilotní dron navíc dokáže nastavit výšku letu od 10 m do 6 km. Díky těmto vlastnostem je letoun „Striž“ schopen bez problémů přeletět z ukrajinského území do Ruska. Úspěšné útoky zároveň vyvolávají oprávněnou otázku o stavu ruské protivzdušné obrany.

Letoun „Striž“, který udeřil u Kalugy, nesl postsovětskou tříštivou a demoliční bombu OFAB-100-120. Jedná se o zbraň o hmotnosti 123 kg, z čehož 42 kg připadá na výbušninu. Díky použití padáku lze OFAB v polních podmínkách přeměnit na brzděnou bombu.

Defense Express upozorňuje, že ačkoli je letoun Tu-141 značně velký (délka osm metrů a rozpětí křídel tři metry), může zůstat pro nepřátelskou protivzdušnou obranu neviditelný, protože se pohybuje v malých výškách. Web zdůrazňuje, že bomba použitá při posledním útoku vytváří po dopadu kráter o průměru asi pět metrů.

Ukrajinská média dodávají, že akce u Kalugy musela Rusy rozrušit, protože ve městě se nacházejí důležité vojenské objekty, železniční uzel a letiště. K útoku navíc došlo jen 160 km od Moskvy.

Zdroj: redakce; Defense Express