Trendy pro rok 2022. Nový internet, vývoj cloudu, kybernetická bezpečnost, hybridní práce a udržitelnost
Nový internet, chytřejší a schopný automaticky se přizpůsobovat potřebám, aby lépe podporoval cloud a nové hybridní pracovní modely. A musí být bezpečnější než ten současný. To je vize společnosti Cisco pro rok 2022.
Na virtuální akci, které se někteří novináři zúčastnili a jiní byli připojeni na dálku, společnost Cisco zhodnotila letošní rok a oznámila svou vizi pro rok 2022. Celosvětová společnost dosáhla v aktuálním fiskálním roce obratu přibližně 15 miliard eur (382 miliard korun) a investovala velké prostředky do digitálního školení a také do vylepšení nástrojů pro hybridní práci se zaměřením na řešení pro osobní i vzdálenou spolupráci.
Generální ředitel Gianmatteo Manghi se akce zúčastnil na dálku v podobě hologramu, aby demonstroval zaměření na inovace. „Prvních devět měsíců mého mandátu bylo zaměřeno na tři body: Lidé a komunita, transformace cloudu a software,“ zdůraznil Manghi. V oblasti cloudu a softwarové transformace patříme s tržbami ve výši 15 miliard dolarů (382 miliard korun) ve fiskálním roce 2021 mezi světovou špičku.
Foto: Cisco
Předtím, než Manghi pozdravil publikum, využil příležitosti a promluvil o udržitelnosti, přičemž zdůraznil, že společnost Cisco do této oblasti investovala velké prostředky a stanovila si cíl dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2040, tedy o 10 let dříve, než se očekávalo.
Rok 2022 podle společnosti Cisco: nový internet, cloud, kybernetická bezpečnost, nové formy práce a ekologická udržitelnost.
Podle společnosti Cisco budou rok 2022 charakterizovat čtyři trendy, počínaje novým internetem. Co to znamená? V praxi se jedná o inteligentní sítě, které přizpůsobují svůj výkon podle typu provozu a používaných služeb, přičemž upřednostňují ty základní a přesouvají pracovní zátěž na „nejekologičtější“ trasy, tedy takové, kde se na zpracování spotřebovává méně přírodních zdrojů. „Skutečný rozdíl bude spočívat ve schopnosti sítí porozumět tomu, co děláme online: například zda provoz, který je třeba spravovat, pochází z inteligentní práce nebo z bankovní transakce, a podle toho se přizpůsobit, aby byl vždy zaručen potřebný výkon,“ vysvětluje Paolo Campoli, vedoucí oddělení Global Service Providers, který dále hovoří o sítích na vyžádání: „Velmi velcí operátoři již nyní nabízejí podnikovým zákazníkům služby připojení pro přístup do cloudu s modely na vyžádání, a to také znamená hlubokou transformaci sítí ze strany telekomunikačních operátorů, které budou muset být stále více programovatelné a integrované, aby mohly fungovat v této cloudové perspektivě. Zejména se bude jednat o efektivně řízenou a spravovanou síť, která umožní přesunout pracovní zátěž tam, kde spotřebovává méně energie, a to díky základním technologiím, jako jsou čipy nebo optická vlákna, které vyžadují stále méně energie.
Foto: Gam Ol / Pixabay
Druhým trendem, který společnost Cisco identifikovala, je vývoj cloudu. Ekonomika aplikací je stále důležitější a společnosti nyní digitalizují všechny druhy interakcí a spoléhají se na cloud. Problém je v tom, že cloud vytváří fragmentaci a dobré internetové připojení nestačí k zajištění odpovídajícího výkonu: úzká místa mohou číhat kdekoli, takže je třeba mít pod kontrolou celý stack (aplikace, infrastrukturu, na které jsou závislé, a síť, kterou používají), aby byl uživatelům a zákazníkům zaručen odpovídající výkon.
Filozofie musí nutně vycházet z principu nulové důvěry: každý přístup musí být neustále monitorován a autorizován, čímž se definitivně opouští koncept důvěry, tj. systémy nebo zařízení považované za spolehlivé. A to se musí týkat i zařízení internetu věcí, která mohou pro útočníky představovat vstupní bod. Podle Fabia Floria, vedoucího centra kybernetické bezpečnosti společnosti Cisco, „budoucnost autentizace bude bez hesel, tj. svět, ve kterém bude přístup k systémům, službám a aplikacím řízen prostřednictvím identifikačních a behaviorálních parametrů, a nikoli prostřednictvím kódů, které se ztratí, jsou odcizeny nebo se ukáží jako neúčinné“. Přístup bude proto umožněn pomocí bezpečnostních klíčů nebo biometrického rozpoznávání.
Posledními z trendů, které společnost Cisco identifikovala, jsou ekologická udržitelnost a inkluzivita.
„Jsme přesvědčeni, že úlohou digitálních technologií je podporovat udržitelnější svět,“ vysvětluje Enrico Mercadante, manažer architektury společnosti Cisco pro jižní Evropu. „Vidíme, že svět přechází od lineární ekonomiky, kde se výrobky používají a následně vyhazují, k oběhovému hospodářství, které lépe využívá přírodní zdroje. Digitální technologie budou stále více využívány jako platformy pro usnadnění udržitelnějšího podnikání. Digitální udržitelnost je týmový sport. Vznikají nové ekosystémy pro digitální řešení složitých problémů.
Zdroj: Cisco