Toto je polská příšera z Tarnówa. Píší o ní i Rusové
Systém antidronů z Tarnówa vzbudil velký zájem již při svém prvním představení. Jedná se o tzv. zbraň poslední instance, nejnižší vrstvu protiletadlové obrany, která se aktivuje v okamžiku, kdy je hrozba, v tomto případě drony, opravdu blízko, jak píše server Swiat Dronow.
Zbraň vyvinutá společností Zakłady Mechaniczne Tarnów vystřelí 3600 ran za minutu. Při hmotnosti střely přibližně 40 gramů pro náboj 12,7 × 99 mm NATO to znamená 2,5 kg „olova“, které se během každé sekundy střelby vryje do terče. To je možné díky speciální konstrukci VLKM (vícehlavňový kulomet. Tato zbraň používá systém Gatling a je nazývaná také, jako minigun. Namísto jedné hlavně je puška vybavena čtyřmi, které se otáčejí díky elektrickému pohonu.
Elektronické ovládání zbraní
Tím je zajištěno, že každá čtvrtá střela projde každou hlavní, takže se zahřívá mnohem pomaleji než v případě jednohlavňových zbraní. To znamená velmi vysokou praktickou (nikoliv jen teoretickou) rychlost střelby a schopnost střílet s intenzitou nedosažitelnou pro zbraně vybavené pouze jednou hlavní. Dosah účinné palby je 1,5-2 km.
Tarnów VLKM je však více než jen puška s otočnými hlavněmi. Díky elektronickému modulu, který je zodpovědný za ovládání, může obsluha zařízení regulovat rychlost střelby (v rozmezí 2500-3600 ran za minutu) a kromě nepřetržité střelby určovat délku dávek vystřelených v rozmezí 50-200 ran.
Radarem naváděný minigun
Samotný VLKM je první zbraň systému Gatling vyvinutá výhradně v Polsku může mít mnohostranné využití. Výrobce uvádí, že jej lze použít na vrtulnících (i ve střeleckých bunkrech), různých vozidlech nebo stacionárních palebných bodech.
Společnost ZM Tarnów však šla ještě o krok dál a zkombinovala svůj výrobek s radarem a senzory, které umožňují účinnou detekci malých létajících objektů. To vše bylo umístěno na automatickou základnu a vytvořilo moderní systém proti dronům.
Zbraň využívá multifunkční radar RADA RPS-42, který je v závislosti na velikosti objektu schopen detekovat cíle na vzdálenost od 3 km (pro nanodrony) do 10 km pro drony třídy mini, kam lze zařadit mnoho zařízení tohoto typu dostupných na komerčním trhu.

Polský systém CIWS
Radar je doplněn optoelektronickou hlavicí, v níž jsou umístěny kamery pracující v pásmu viditelného světla a termovizní kamery a laserový dálkoměr. WLKM se svým vybavením byl umístěn na základně umožňující automatický provoz systému – jeho obsluha může být na dálku a dálkově dohlížet na provoz zbraně. Zbraň může pracovat v různých režimech – také automaticky, kdy je role člověka omezena na rozhodnutí o zničení cíle.
V tomto ohledu je WLKM prvním polským systémem třídy CIWS (Close-In Weapon System), systémem přímé obrany, který může bojovat proti živé síle a lehce obrněným vozidlům. V případě letících cílů je to zbraň poslední záchrany, která umožňuje reagovat v situaci, kdy selžou řešení na delší vzdálenost.
Praktické testy systému prováděné od loňského roku (zajímali se o ně mimo jiné Rusové) prokázaly jeho účinnost a výrobce je shrnul nedávným zveřejněním videa, které ukazuje zbraň v akci. Podle výrobce bylo ke zničení jednoho z cílů potřeba pouze 36 střel, což je vzhledem k jeho pohybu a malým rozměrům vynikající výsledek.

Od děl po mikrovlnné systémy
Je třeba zdůraznit, že polský systém je součástí současného trendu vytváření různých typů protiletadlových řešení, i když mnohem těžší řešení (novou variantu staršího systému vyvíjeného řadu let) představil německý Rheinmetall.
Systém Skynex vyvinutý Němci používá revolverové dělo Oerlikon Mk3 ráže 35 mm s rychlostí střelby 1000 ran za minutu a dostřelem přibližně 4 km. Jeho důležitou předností je možnost používat programovatelnou munici, která usnadňuje zasažení cíle.
Zdá se však, že působivé systémy CIWS jsou jen částečnou odpovědí na problém dronů – budoucností řešení s podobnou funkčností se stávají energetické zbraně. Příkladem takových zbraní je vrstvená laserová obrana (LLD) testovaná americkým námořnictvem, laser proti dronům vyvinutý společností Raytheon a namontovaný na vozidlech Stryker nebo mikrovlnný systém Leonidas, který umožňuje současný boj proti více létajícím cílům.

Jiné řešení využívá polský systém proti dronům HAWK, který vyvinula společnost Hertz Systems. Neutralizuje bezpilotní letouny tím, že narušuje jejich navigační a komunikační systémy. Nekinetickou metodu neutralizace využívá i další tarnówský systém proti dronům, a to elektromagnetický zářič vyvinutý souběžně s VLKM ve spolupráci s firmami WAT a Kubara Lamina.
Zdroj: swiatdronow.pl, zmt.tarnow.pl