Topíte tímto způsobem? Bylo vydáno důležité upozornění

Takto bychom rozhodně neměli topit, pokud je to možné, varují odborníci na zdraví. Světová zdravotnická organizace vydala upozornění, že znečištění ovzduší a změna klimatu jsou největší zdravotní hrozbou. Za znečištění ovzduší a ohrožení zdraví v zimě mohou hlavně kamna na dřevo, jak uvádí web Eco Watch.

Organizátoři kampaní a odborníci na zdraví vyzývají lidi, kteří mají alternativní způsob vytápění, aby nepoužívali kamna na dřevo, protože rostou obavy z jejich vlivu na veřejné zdraví.

Deník The Guardian informoval, že kamna na dřevo trojnásobně zvyšují množství škodlivých částic v domácnostech a zároveň vytvářejí nebezpečnou úroveň znečištění v okolí.

Odborníci z Asthma UK a British Lung Foundation nyní žádají lidi, kteří mají kamna na dřevo, aby je používali pouze v případě, že nemají jiný zdroj tepla.

„Víme, že při spalování dřeva a uhlí se uvolňují jemné prachové částice, které jsou pro lidské zdraví nejznepokojivější formou znečištění ovzduší,“ uvedla Sarah MacFadyenová, vedoucí oddělení politiky v charitativní organizaci. „Je proto důležité zvážit méně znečišťující možnosti paliv pro vytápění domácnosti nebo vaření, zejména pokud uhlí nebo dřevo není vaším hlavním zdrojem paliva.“

Kamna na dřevo jsou v posledních letech stále oblíbenější a odhaduje se, že spolu s uhelnými kamny způsobují téměř 40 % venkovního znečištění drobnými částicemi a vytvářejí toxické ovzduší v domácnostech.

Rostoucí počet výzkumů však ukazuje, že znečištěné ovzduší může poškozovat všechny orgány v těle, což má za následek například onemocnění srdce a plic, cukrovku, demenci, sníženou inteligenci a zvýšenou depresi. Nejvíce mohou trpět děti a nenarozené děti.

Doktor Nick Hopkinson, lékařský ředitel Asthma UK a British Lung Foundation, uvedl, že znečištění způsobené spalováním dřeva v kamnech i venku způsobuje vážné zdravotní problémy, od dýchacích problémů až po zvýšené riziko infarktu, mrtvice a rakoviny plic.

Abyste ochránili sebe i své okolí, zejména děti, které jsou obzvláště zranitelné, protože jejich plíce jsou menší a stále se vyvíjejí, vyhněte se koupi kamen na dřevo nebo používání otevřeného ohně, pokud máte jiný zdroj paliva k vaření a vytápění domácnosti.

Zdroj: redakce, theguardian.com, ecowatch.com