Tohle je možná zatím nejdostupnější protéza ruky. Firma ji vyrobí u zájemce doma na míru

Před deseti lety muž jménem Easton LaChappelle jako teenager sledoval ve svém pokoji videa na YouTube, jak si postavit robotickou ruku z kostek LEGO. Dnes je zakladatelem společnosti Unlimited Tomorrow, která navrhuje levné protézy končetin vytištěné na 3D tiskárně, jež lze ovládat myslí, informuje web CNN health.

LaChappelle říká, že ho na cestu k podnikání nasměrovalo náhodné setkání v osmé třídě. Na vědeckém veletrhu se setkal se sedmiletou dívkou, která měla protézu za 80 000 dolarů (cca 1,7 milionu korun), kterou popsal jako archaickou, a která jen velmi málo pomáhala s jejími fyzickými potřebami.

Protéza ruky by například měla někomu pomáhat při plnění každodenních úkolů, jako je jídlo s příborem nebo zavazování tkaniček u bot, řekl. Díky svému vzhledu by také mohla poskytovat „psychologickou užitečnost“, dodal a zdůraznil význam estetiky svého zařízení.

„Naše zařízení se ovládá pomocí svalů uvnitř zbytkové končetiny. Některé z našich zásuvek v sobě mohou mít více než 20 svalových senzorů. Náš řídicí systém je postaven na tom, že hlavním procesorem je mozek, místo abychom se ho snažili replikovat a vytvářeli předpoklady,“ řekl LaChappelle.

Protéza je přizpůsobena tak, aby odpovídala tvaru, velikosti a odstínu pleti uživatele. Končetina působí jako kůže a prsty se ohýbají stejně jako lidská ruka. Má dokonce žíly, vrásky a nehty, které lze namalovat.

Firma zasílá klientům 3D skener, který používají ke skenování svých končetin. Během několika týdnů obdrží několik zkušebních zásuvek na míru, než si objednají konečné zařízení.

Mnoho amputovaných, kteří nepoužívají protetické končetiny, se jich vzdává kvůli jejich omezenému využití a vysoké ceně, řekl LaChappelle. Proto pro něj bylo důležité vytvořit vysoce funkční končetinu, která by byla co nejdostupnější.
TrueLimb stojí 8 000 dolarů, v přepočtu asi 171 000 korun, což je zlomek ceny většiny protetických končetin. K dispozici je také cenově dostupný program modernizace, který umožňuje uživatelům, kteří ze své končetiny vyrostou, získat další za poloviční cenu.

Zdroj: edition.cnn.com