To se jen tak nevidí. Blesk během testů zasáhl startovací rampu rakety mise Artemis I

Čtyři blesky udeřily do startovací rampy rakety Mega Moon během testů 2. dubna v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě. Raketa, která je součástí mise Artemis I, jejímž cílem je dopravit lidi na Měsíc, je nejvýkonnější na světě a měří 98 metrů, informuje server Live Science.

Tři ze zásahů, které zasáhly dvě věže, byly nízké intenzity, uvedla NASA v prohlášení. Čtvrtý výboj, který měl vyšší intenzitu, zasáhl věž číslo jedna. V té době byla na startovací rampě 39B zapnuta kosmická loď Orion (v níž bude sedět posádka) a Space Launch System (obří raketa) během zkoušky.

Tato generální zkouška byla 3. dubna přerušena kvůli problému se dvěma ventilátory, které jsou potřebné k zajištění přetlaku v uzavřených prostorách uvnitř mobilní nosné rakety a k ochraně před nebezpečnými plyny.

Skutečný start je stále vzdálen nejméně měsíc. Cílem programu Artemis, který proběhne ve třech fázích, je přistání první ženy a člověka jiného etnika na Měsíci nejdříve v roce 2025.

Ačkoli Artemis I neponese skutečné lidi, na cestu se vydají dvě ženské figuríny, Izraelská kosmická agentura je nazvala Zohar a Německé středisko pro letectví a kosmonautiku Helga, aby pomohla vědcům měřit úroveň radiace. Na velitelském sedadle bude sedět mužská figurína v životní velikosti neboli „moonikin“.

Zdroj: livescience.com