Tisíce ruských úředníků nesmí používat zařízení Apple pro pracovní účely kvůli obavám ze špionáže

Ruské úřady zakázaly tisícům úředníků a státních zaměstnanců používat iPhony a další produkty společnosti Apple. Jak napsal Business Insider, boj proti americké technologické společnosti se zintenzivňuje kvůli obavám ze špionáže. Ministerstvo obchodu uvedlo, že od pondělí 17. července 2023 zakáže veškeré používání produktů Apple pro „pracovní účely“. Jejich používání pro osobní účely je povoleno.

Zákaz ministerstva obchodu se vztahuje i na e-mailovou korespondenci týkající se pracovních činností. Důvodem jsou rostoucí obavy Kremlu a Federální bezpečnostní služby z nárůstu špionážní činnosti amerických zpravodajských služeb proti ruským státním institucím.

Měsíc poté, co prezident Vladimir Putin v únoru 2022 zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu, vydal nařízení, aby organizace zapojené do „kritické informační infrastruktury“, což zahrnuje zdravotnictví, vědu a finanční sektor, přešly do roku 2025 na software vyvinutý v tuzemsku. Tento krok odráží dlouhodobou snahu Moskvy přimět státní instituce k odklonu od zahraničních technologií. Někteří ruští analytici naznačili, že nařízení jen málo zmírní podezření, že západní zpravodajské služby mají přístup k citlivým informacím o činnosti ruské vlády.

Federální bezpečnostní služba obvinila Apple ze špionáže

Podle FSB bylo několik tisíc iPhonů, jak s ruskými SIM kartami, tak i těch, které byly registrovány na moskevských diplomatických misích v zemích NATO a také v Izraeli, Sýrii a Číně „infikováno“ monitorovacím softwarem, který naznačoval „úzkou spolupráci“ společnosti Apple s americkou Národní bezpečnostní agenturou.

FSB toto tvrdila, aniž by předložila jakékoli důkazy, že společnost Apple poskytuje americkým zpravodajským službám „širokou škálu nástrojů pro kontrolu osob, které jsou v zájmu Bílého domu“.

Společnost Apple obvinění ze špionáže popřela

Ve svém prohlášení společnost Apple tato obvinění popřela: „Nikdy jsme nespolupracovali s žádnou vládou na vytvoření zadních vrátek do jakéhokoliv produktu společnosti Apple a nikdy to ani neuděláme.“

Zdroj: The Financial Times, Businessinsider