Test na rakovinu z moči. Nový proužek to umí i z pohodlí domova

Výzkumnému týmu se podařilo vyvinout proužkový senzor moči, který dokáže zesílit světelný signál metabolitů v moči a diagnostikovat rakovinu, jak uvádí web News Medical.

Výzkumnému týmu se podařilo vyvinout proužkový senzor moči, který dokáže zesílit světelný signál metabolitů v moči a diagnostikovat rakovinu kdekoliv i mimo nemocnice. Tento proužek je výsledkem snahy o nalezení metabolitů v moči, kterou vedl Dr. Ho Sang Jung z oddělení povrchových a nanomateriálů Korejského institutu pro vědu o materiálech (KIMS), jak uvádí web The Engineer.

Tuto technologii lze použít pro vyšetření rakoviny prostaty a rakoviny slinivky břišní bez dalšího analytického procesu, a to pouze ozářením světlem po odkapání malého objemu (10 ml) moči. Testovací zařízení je vyrobeno ve formě proužku, takže rakovinu lze diagnostikovat rychle a s vysokou citlivostí, jak se uvádí ve studii.

Výzkumný tým věnoval pozornost rozdílům v metabolomických složkách přítomných v moči pacientů s rakovinou a normálních lidí. Když se rakovinné buňky v těle množí, vylučují v důsledku abnormálního metabolismu do moči různé metabolity.

Výzkumný tým vyvinul senzor s povrchově zesíleným Ramanovým rozptylem, který zesiluje optický signál metabolitů v moči více než 1 miliardkrát tím, že na porézním papíru vytvoří plazmonický nanomateriál. Když se do senzoru nakape moč a ozáří se světlem, zesílí se na povrchu senzoru signály rakovinných metabolitů, což umožňuje diagnostikovat rakovinu. Výzkumný tým aplikoval na získaný spektrální signál metodu analýzy založenou na umělé inteligenci a podařilo se mu rozlišit až 99 % pacientů s rakovinou prostaty a slinivky břišní od normálních lidí.

Zdroj: redakce, news-medical.net, theengineer.co.uk, sciencedirect.com