Tepelné čerpadlo. Spočítali jsme náklady na vytápění. Vyplatí se?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které si na českém trhu teprve získává oblibu. Češi se v poslední době přesvědčili o výhodách této technologie. Problémem je však jako obvykle cena instalace a pochybnosti o nákladech na vytápění budovy.

Tepelné čerpadlo se stále častěji stává preferovaným řešením pro vytápění budov. Nejčastější volbou jsou vzduchová čerpadla. Důvodem jsou především náklady na jejich instalaci a skutečnost, že instalace takového zařízení je mnohem jednodušší.

Instalace tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu je podobná instalaci klimatizace. Naproti tomu u zemního zdroje je nutné umístit výměník tepla pod zem. Za tímto účelem lze provést vrty až do hloubky 100 metrů nebo umístit cívku do hloubky přibližně 1,5 metru. K tomu je však zapotřebí dostatečně velký prostor a vhodné půdní podmínky.

Vyplatí se?

Vzhledem k rostoucím cenám uhlí a plynu se stále více prosazují zdroje tepla využívající jiná média. Patří mezi ně tepelná čerpadla poháněná elektřinou i konvenčnější řešení, jako jsou kotle na dřevo. Nevýhodou tepelných čerpadel však nejsou náklady na vytápění budovy, ale cena za pořízení a instalaci samotného zařízení, která se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.

Kolik stojí instalace?

Tepelná čerpadla se dělí na dvě základní skupiny: zemní a vzduchová. Poláci častěji volí vzduchová čerpadla. Náklady na základní sestavu takové technologie činí přibližně 200-400 tisíc Kč pro rodinný dům o rozloze 150-200 metrů čtverečních. Výdaje lze snížit využitím různých dotačních programů.

Náklady na vytápění tepelným čerpadlem

  • tepelné čerpadlo se zdrojem země – od cca 9 000 Kč do 12 500 Kč za rok nebo 1,4 až 1,92 Kč/kWh;
  • tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu – od cca 10 000 Kč do 14 500 Kč za rok nebo 1,61 až 2,27 Kč/kWh;
  • kotel na dřevo – cca 12 700 Kč až 19 700 Kč ročně nebo 1,97 až 3 Kč/kWh;
  • elektrický kotel – cca 28 500 Kč ročně nebo 4,46 Kč/kWh;
  • kotel na uhlí – cca 18 100 Kč až 27 400 Kč ročně nebo 2,85 až 4,31 Kč/kWh;
  • kotel na olej nebo propan – cca 31 100 Kč ročně nebo 4,88 Kč/kWh;
  • plynový kotel – cca 12 900 Kč až 17 300 Kč ročně nebo 2 až 2,7 Kč/kWh.

Jedná se však o předpoklady týkající se současných nákladů na elektřinu a další paliva. Jedním ze způsobů, jak zvýšit hospodárnost investice do tepelného čerpadla, je zakoupení a instalace domácího fotovoltaického systému. Díky této kombinaci jsme schopni udržet vysokou úroveň vlastní spotřeby vyrobené energie, což je žádoucí jev. Soukromá solární elektrárna však představuje také výdaje v řádu desítek tisíc korun, což je samozřejmě velkou překážkou.

Zdroj: redakce, TZB Info