Tyto střešní tašky vyrábějí elektřinu a teplo. Zvýší tím účinnosti tepelných čerpadel a sníží náklady na elektřinu

Solární střešní tašky získávají mezi výrobci značnou oblibu. Německá společnost Paxos uzavřela partnerství s univerzitou v Kolíně nad Rýnem, v jehož rámci se testuje kombinace solární dlaždice, která vyrábí elektřinu a teplo v kombinaci s tepelným čerpadlem, jak píše server Crast.

Vývoj fotovoltaiky se ubírá zajímavým směrem. Objevuje se stále více nápadů, jak nahradit klasické fotovoltaické moduly solárními střešními taškami. Takové řešení má ve své nabídce mimo jiné i jedna polská společnost. Němci však jdou ještě o něco dál a chtějí kombinovat výrobu energie s lepším vytápěním budov.

Německá společnost PaXos ve spolupráci s univerzitou aplikovaných věd v Kolíně nad Rýnem vyvinula prototyp střešní tašky, která zajistí výrobu elektřiny a zároveň zvýší účinnost vytápění domů. V současné době se testuje malá instalace založená na dlaždicích vyvinutých společností v kombinaci s mikroinvertory. Celá akce se odehrává v prostorách univerzity v Kolíně nad Rýnem.

Co se týče výroby energie, dlaždice vyvinutá společností PaXos se blíží tomu, co nabízejí konkurenční řešení. Odborníci se však zaměřili na teplotní podmínky takového modulu a možnost jeho chlazení. Kromě toho zohlednili problematiku odrazu a rozptylu světla na povrchu dlaždice.

Dosavadní výsledky testů ukazují, že z hlediska výroby elektřiny dosahují solární střešní tašky PaXos podobné účinnosti jako systém složený z tradičních modulů, jejichž výkon je podobný jako u výše zmíněné střechy.

Výhodou dlaždic PaXos je také možnost jejich použití ve spojení s tepelným čerpadlem. Chlazení jednotlivých dlaždic probíhá pomocí vzduchového potrubí. Teplý vzduch se používá k napájení tepelného čerpadla vzduch-voda, což zvyšuje jeho výkon až o 25 %. Je to dáno tím, že spodním zdrojem v takovém systému je o něco teplejší vzduch, než by tomu bylo v případě externího přívodu vzduchu.

Za zmínku stojí také to, že chlazení fotovoltaických modulů zvyšuje jejich účinnost. Nápad Němců tedy znamená nejen výrobu dodatečného tepla, ale také zvýšení výroby elektřiny.

Zdroj: crast.net, redakce