Vytápění v roce 2023. Víme, zda je lepší uhlí nebo tepelné čerpadlo

V roce 2022 došlo k velkému nárůstu nákladů na vytápění. První čtvrtletí roku 2023 ukazuje, že se situace poněkud zlepšila. Díky nejnovější zprávě víme, kolik bude stát vytápění v roce 2023 a která technologie je nejlevnější.

Vysoké ceny fosilních paliv se promítly do vysokých nákladů na vytápění. Letošní zima byla naštěstí v Česku mírná, takže naše peněženky nejsou vyčerpány nutností starat se o vytápění našich domovů. Průmyslová aliance pro energetickou účinnost připravila přehled, který ukazuje, jak se budou vyvíjet náklady na vytápění dvou vzorových domů v prvním čtvrtletí roku 2023.

Ukazuje se, že ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku ceny tepla většinou klesly, a to výrazně. Velký vliv na to má právě skutečnost, že relativně vysoké venkovní teploty se projevují ve snížené potřebě vytápění.

Dáme vám příklad dvou variant budov. Prvním je dům o rozloze 150 metrů čtverečních, který byl tepelně upraven podle normy WT 2017 – EU 80 kWh na metr čtvereční za rok.

Uhlí nebo tepelné čerpadlo?

V prvním ze dvou popsaných případů je nejlevnější vytápění pomocí čerpadla vzduch/voda, kde by roční náklady při současných cenách činily přibližně 14 600 Kč s podlahovým vytápěním. Nejčastěji kupovanými a instalovanými tepelnými čerpadly v Česku jsou čerpadla vzduch/voda, kde roční náklady činí 18 600 Kč s podlahovým vytápěním. Pro srovnání, s kotlem na uhlí jsou spojeny roční náklady na vytápění ve výši 17 500 Kč (při účinnosti 84 %).

Druhá z popsaných budov je energeticky účinnější. Hovoříme zde o energeticky úsporné budově s velmi nízkou potřebou energie 40 kWh na metr čtvereční za rok. Pro srovnání, současné technické předpisy vyžadují výstavbu domu s energetickou náročností maximálně 70 kWh/m2.

V tomto případě je vytápění uhlím po započtení dotací překvapivě levné. V případě kotle s účinností 83 % hovoříme o nákladech v řádu 4 100 Kč ročně. Na druhém místě je tepelné čerpadlo vzduch/voda s náklady 6 700 Kč a na třetím místě je čerpadlo vzduch/voda, které stojí 9 100 Kč ročně.

Je důležité si uvědomit, že v příštím roce již pravděpodobně nikdo nedostane další finanční prostředky na nákup uhlí, takže náklady na vytápění touto technologií nebudou tak příznivé. Na druhou stranu samotné náklady na vytápění nejsou všechno. Pro porovnání tepelného čerpadla s kotlem na uhlí je nutné stanovit také investiční náklady, které jsou v případě ekologického zdroje mnohem vyšší – hovoříme o výdajích v řádu desítek tisíc korun včetně instalace a konfigurace.

Zvláště nákladná je instalace zemního čerpadla, která může v závislosti na zvolené technologii vyžadovat nákladné vrty. Na druhou stranu kotel na uhlí vyžaduje prostor pro skladování uhlí a každodenní provoz, zatímco tepelná čerpadla jsou bezúdržbová.

Za zvážení stojí také kotel na dřevo. Ekologické kotle, které umožňují spalovat dřevo, jsou ve srovnání s tepelnými čerpadly poměrně levné. Navíc, pokud máte dostatečně velký prostor pro skladování dřeva, je možné snížit náklady na palivo nákupem surového dřeva a jeho ochucením. Do výpočtu jsme zahrnuli náklady na nákup palivového dřeva, které je zjevně dražší a z dlouhodobého hlediska spíše nehospodárné, pokud má být primárním zdrojem tepla v budově.

Zdroj: redakce – autorský text, Obnovitelně